Duże zwolnienia w Alior Banku i Meritum Banku

Alior Bank podjął decyzję o przeprowadzeniu zwolnień grupowych, które obejmą 1000 etatów. Redukcja zatrudnienia obejmie także pracowników przejętego niedawno Meritum Banku. To nie tylko efekt fuzji, ale także rosnącego znaczenia kanałów elektronicznych.

Alior Bank poinformował dziś, że zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe. Obejmą one łącznie do 1000 etatów w Alior Banku i przejętym w lutym Meritum Banku. Niebawem rozpoczną się konsultacje z przedstawicielem pracowników i ze związkami zawodowymi w Meritum Banku, dotyczące skali i kryteriów potencjalnych zwolnień. Przedstawiciele banku zapewniają, że będą chcieli zapewnić nie tylko świadczenia wynikające z obowiązujących przepisów prawa, ale także dodatkowe odprawy, adekwatne do stażu pracy.

Zwolenia to pokłosie fuzji, ale także planowanych zmian w strukturze organizacyjnej. Jak podaje bank, ich celem jest wdrożenie nowego modelu dystrybucji zgodnego z nowymi trendami i odpowiadającego na oczekiwania klientów. „W ramach nowego modelu dystrybucji Alior Bank wyodrębni m.in. kilkadziesiąt dużych, flagowych oddziałów, w których zaproponuje klientom indywidualnym i biznesowym najwyższą jakość obsługi i produkty klasy private banking, dostępne dotychczas wyłącznie dla klientów zamożnych. Planowane działania przyczynią się do znaczącej poprawy efektywności Banku i pozwolą zbudować trwałą przewagę konkurencyjną. Będą się również łączyć z ograniczeniem zatrudnienia.” – podał bank w komunikacie.

Jest jeszcze jeden powód zmian w strukturze zatrudniania – dynamiczny rozwój elektronicznych kanałów dystrybucji. Bank podaje, że nowy model działania uwzględni zmieniające się potrzebny klientów wynikające z rosnącej popularności bankowości internetowej i mobilnej.

Alior Bank przejął należący do Innova Financial Holdings S..r.l oraz WCP Coöperatief U.A. Meritum Bank w lutym tego roku. Bank pojawił się na naszym rynku w 2007 roku jako podmiot stworzony na bazie Banku Współpracy Europejskiej. Meritum Bank zajmuje się obsługą klientów indywidualnych, osób prowadzących działalność gospodarczą oraz mikro i małych przedsiębiorstw. Bank obsługuje też klientów sieci hipermarketów Tesco, którym pod marką Tesco Finanse wydaje karty kredytowe i sprzedaje kredyt. Przed sprzedażą Meritum Banku planowano też wprowadzić specjalną linię kont osobistych dla klientów tej sieci.

Zwolnienia w Alior Banku to kolejne hiobowe wieści dla pracowników sektora finansowego. Kilka tygodni temu o zamiarze przeprowadzenia redukcji zatrudniania poinformowały łączące się Bank BGŻ i BNP Paribas Bank Polska. W wyniku zwolnień pracę straci tam do 1800 osób. Zwolnienia na ten rok planuje też PKO Bank Polski. W 2015 roku z pracą w tym banku może się pożegnać do 1500 osób. Redukcje prowadzone są także w innych bankach, które prowadziły fuzje. Jak wynika z danych PRNews.pl w 2014 roku Raiffeisen Polbank ograniczył liczbę etatów o 582.

Banki ograniczają zatrudnienie nie tylko z powodów fuzji. Zaczynają dostosowywać swoją działalność do nowego modelu bankowości, w którym coraz większą role będą odgrywały elektroniczne kanały obsługi. Już teraz bankowości internetowej korzysta aktywnie 12,5 mln osób, a z bankowości mobilnej 3,5 mln. Te osoby rzadziej odwiedzają placówki i nie potrzebują już obsługi transakcyjnej w oddziale. Banki inwestują też w urządzenia samoobsługowe, takie jak wpłatomaty czy bankomaty.

Nie należy też zapominać, że wpływ na redukcję zatrudnienia mają ograniczenia sprzedaży kredytów mieszkaniowych. W latach kredytowego boomu (2007-2009) banki inwestowały w sieć dystrybucji, co pociągało za sobą wzrost zatrudnienia w sektorze. Wprowadzenie nowych regulacji w zakresie udzielania kredytów mieszkaniowych i wycofanie kredytów w walutach pociągnęły za sobą konieczność restrukturyzacji sieci i zatrudnienia.

Duże spadki zatrudnienia nie są jeszcze widoczne w danych publikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wynika z nich, że na koniec stycznia 2015 roku w sektorze bankowym pracowało 172 664 tys. osób, czyli o 1,2 tys. mniej niż rok wcześniej.

w.boczon@bankier.pl