Dwa polskie banki na czarnej liście… ekologów

Bank PKO BP i BGK znalazły się w „brunatnym rankingu” banków, opublikowanym przez środowisko ekologów. Zdaniem „zielonych” oba banki przyczyniają się do ocieplania klimatu, niszczenia środowiska naturalnego i działania na szkodę lokalnych społeczności.


Kontrowersyjny ranking został opublikowany przez niemiecką organizację ekologiczną Urgewald, międzynarodowe sieci BankTrack i CEE Banktwatch Network oraz Polską Zieloną Sieć. Banki PKO BP i BGK znajdują się w gronie 10 instytucji najmocniej wspierających sektor węglowy w Europie Środkowej. W zestawieniu uwzględniono łączną kwotę kredytów i gwarancji bankowych udzielonych sektorowi górnictwa węglowego w Europie Środkowej w latach 2011-2013.

Węgiel szkodzi środowisku


Polska zajmuje dziewiątą pozycję na liście największych producentów węgla na świecie. Ekolodzy podkreślają, że prawie połowę tej produkcji stanowi węgiel brunatny, „najbrudniejszy” rodzaj surowca. Jego wydobycie niesie za sobą dewastację środowiska oraz likwidację miast i wsi, a spalanie ma ogromny szkodliwy wpływ na zdrowie i klimat.

Zdaniem autorów rankingu banki, które finansują sektor węglowy, bezpośrednio dokładają się do dewastacji środowiska. Oprócz polskich instytucji na liście znalazły się także te zagraniczne, posiadające filie w Polsce. To między innymi ING, Societe Generale, BNP Paribas czy UniCredit. Numerem jeden w zestawieniu jest Goldman Sachs.

PKO BP inwestuje w farmy wiatrowe


Zestawienie jest o tyle kontrowersyjne, że nie uwzględnia działań banków podejmowanych na rzecz ochrony środowiska. Przykładowo PKO Bank Polski we współpracy z EBOiR współfinansuje projekt dwóch lądowych farm wiatrowych w północnej Polsce, w Tychowie i Kukinii. Zespół elektrowni wiatrowych Tychowo zlokalizowany jest na obszarze gminy Sławno, niedaleko Słupska. Inwestycja obejmuje 20 elektrowni wiatrowych. Z kolei zespół elektrowni wiatrowych Kukinia docelowo ma składać się z 23 turbin (do końca roku). Inny przykład to inwestycja w nowoczesną spalarnię odpadów komunalnych w Poznaniu. Zakład będzie przetwarzał odpady z terenu miasta, jak również dziewięciu sąsiednich gmin. Wydajność inwestycji to 210 tys. ton rocznie. Instalacja ma zostać oddana do użytku w 2016 roku.

PKO BP jest zatem także czołowym bankiem w Polsce finansującym energetykę odnawialną. Ale tego ekolodzy w swoim rankingu już nie uwzględnili.