Dwanaście lat wspólnego grania Pekao i WOŚP

Na co dzień pracują w banku, ale jeden dzień w roku spędzają w lokalnych sztabach WOŚP. Liczą banknoty, bilon, a nawet biżuterię. W czasie Finału WOŚP przez ich ręce przechodzą miliony złotych.

Ponad 1 500 pracowników Banku Pekao SA w całej Polsce także w tym roku, podczas XIX Finału WOŚP, będzie liczyło tysiące banknotów i tony monet zebrane przez wolontariuszy. I wszyscy mają nadzieję, że w tym szczególnym dniu będą mieli jeszcze więcej pracy niż przed rokiem kiedy to przeliczyli prawie 16 milionów złotych.

W dniu 9 stycznia, podczas XIX Finału WOŚP otwartych będzie ponad 100 placówek Banku w całej Polsce, które staną się siedzibami sztabów WOŚP. Pracownicy banku jeszcze długo po Finale będą przeliczać pieniądze spływające ze sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i segregować je według nominałów.

– Doceniamy wielką siłę akcji społecznej jaką jest WOŚP. Swoją 19-letnią historią WOŚP udowadnia, że można zmieniać rzeczywistość na lepszą. Cieszę się, że również ja oraz moi koledzy i koleżanki z Banku możemy co roku przyczyniać się do tych dobrych zmian – mówi Alicja Kornasiewicz, Prezes Zarządu Banku Pekao SA.

Pracownicy banku, którzy w tym roku będą liczyć zebrane przez wolontariuszy pieniądze mają nadzieję, że pobiją ubiegłoroczny rekord, kiedy to przeliczyli 15 milionów 978 tysięcy 142 złote i 43 grosze. Zdecydowana większość zebranych podczas Finałów pieniędzy stanowią monety – ok. 80 proc. Oprócz złotówek są także inne waluty m. in. dolary, euro, franki szwajcarskie, funty brytyjskie, korony czeskie, duńskie, norweskie i szwedzkie, a także węgierskie forinty. Polacy wrzucają do puszek waluty z najdalszych zakątków świata, np. z Australii.

Do skarbca bankowego trafiła także biżuteria – złote i srebrne pierścionki, łańcuszki oraz  kolczyki i kolie, a także zegarki, sztućce, obrazy. Choć liczba tego typu niecodziennych darowizn przekazywanych do Banku przez wolontariuszy i sztaby WOŚP z roku na rok zmniejsza się, to pracownicy Banku pamiętają z ubiegłych lat m.in. rekwizyty teatralne, telefony komórkowe, żetony do aparatów telefonicznych, żetony do koszyków sklepowych, maskotki. Od tego co w danym roku znajdzie się w puszkach wolontariuszy oprócz banknotów i monet zależy liczba złotych serduszek w następnym Finale. Serduszka są bowiem wykonywane ze złota, które zostaje ofiarowane Fundacji w poprzednim Finale.

Podczas XIX Finału WOŚP Alicja Kornasiewicz, Prezes Zarządu Banku, wręczy Jurkowi Owsiakowi czek o wartości 1 mln złotych. Uzupełnieniem będą pieniądze zebrane wśród kilkunastu tysięcy pracowników Pekao. Darowana przez nich kwota zostanie – podobnie jak w poprzednich latach podwojona przez fundację charytatywną prowadzoną przez Grupę UniCredit.

Bank Pekao SA współpracuje z Fundacją WOŚP od 1999 roku. Począwszy od tego momentu Bank przejął całą obsługę finansową tej największej w Europie akcji charytatywnej i stał się „Bankierem Orkiestry”.

– Podczas Finału WOŚP 120 000 wolontariuszy wyrusza na ulice miast, miasteczek i wsi, nie tylko w Polsce, ale i na obu biegunach. Wszystkie ich puszki w sposób magiczny i absolutnie fantastyczny zapełniają się pieniędzmi. Tylko, zanim kupimy sprzęt ratujący życie trzeba te góry pieniędzy policzyć, posortować i zaksięgować. I robi to Bank Pekao SA upraszczając nam nieprawdopodobnie życie i funkcjonowanie.– powiedział Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Współpraca Banku z Fundacją nie ogranicza się tylko do samego  Finału, bowiem Pekao wspiera finansowo i zapewnia obsługę Fundacji przez cały rok zapewniając kompleksowe rozwiązania finansowe. Bank wspiera Fundację przy realizacji programu edukacyjnego “Ratujemy i uczymy ratować”, który  ma na celu szkolenie dzieci i ich nauczycieli w zakresie zasad pierwszej pomocy. Programem tym w ciągu 4 lat objęto  ponad milion dzieci.

Źródło: Bank Pekao SA