Dwie karty w jednym, czyli Visa SimplyOne w Getinie

Getin Bank wprowadził do oferty nietypową kartę płatniczą: Visa SimplyOne. Plastik łączy w sobie cechy dwóch kart – debetowej i kredytowej. Część operacji realizowana jest w ciężar konta osobistego, pozostałe z limitu kredytowego.


Getin Bank od czasu „nowego otwarcia” nie ustaje wyszukiwaniu ciekawostek produktowych dla swoich klientów. Jako pierwszy i jak dotąd jedyny wprowadził do oferty kartę z wyświetlaczem, podpisał umowę z T-Mobile na sprzedaż kart NFC, podpiął swoje karty do MasterCard Mobile, zaoferował Lokatę Mobilną nie wspominając już o bardzo dobrej bankowości mobilnej. To smaczki, które niewątpliwie wpływają na wizerunek banku „podążającego za trendami”.

Teraz przyszedł czas na kolejny ciekawy produkt: Kartę Visa SimplyOne. Jest to nietypowy plastik, który łączy cechy karty debetowej i kredytowej. Nie jest to rynkowa nowość, bo tego typu karty pojawiły się już lata temu, choć u nas banki nie wdrożyły ich do oferty. Podobną kiedyś sprzedawało Inteligo, ale ostatecznie wycofano ją ze sprzedaży.

Czym taka karta odróżnia się od zwykłych plastików? Pozwala realizować transakcje zarówno z z konta osobistego jak i z limitu karty kredytowej. Poniższa tabelka zdradza szczegóły:

Operacja dokonana z użyciem paska magnetycznego karty Operacja dokonana jest zawsze z użyciem danych karty debetowej
Operacja dokonana z użyciem funkcjonalności zbliżeniowej Operacja dokonana jest zawsze z użyciem danych karty debetowej
Operacja dokonana z użyciem chipa umieszczonego na karcie W momencie dokonywania operacji posiadacz wybiera na terminalu sprzedawcy rodzaj karty (Visa Debit lub Visa Credit), której dane mają zostać użyte do dokonania operacji – w przypadku jeżeli urządzenie nie umożliwia wyboru rodzaju karty, wówczas operacja dokonana jest z użyciem danych karty debetowej (dotyczy też bankomatów).
Operacja dokonana bez fizycznego użycia karty (np. płatność przez Internet) Operacja dokonana jest z użyciem tej karty (numer karty, data ważności oraz trzycyfrowy kod CVV2), której dane zostały podane w trakcie jej dokonywania
Operacja dokonana z użyciem imprintera (urządzenie służące do ręcznej akceptacji kart bankowych) Operacja dokonana jest zawsze z użyciem danych karty debetowej

Obie karty mają dwa różne numery rachunków. Numer karty debetowej podany jest na awersie karty, natomiast numer karty kredytowej podany jest na jej rewersie. Karty mają też oddzielne kody CVV2. Kod CVV2 karty debetowej podany jest za paskiem do podpisu, natomiast kod CVV2 karty kredytowej podany jest za numerem karty kredytowej.

Jak karta działa od strony technicznej? – Na karcie zainstalowane i spersonalizowane są dwie aplikacje: Visa Debit z funkcjonalnością Visa PayWave oraz Visa Credit, działająca w terminalach i bankomatach poprzez interfejs stykowy – wyjaśnia Tomasz Rząd z Oberthur Technologies odpowiedzialny za wdrażanie produktów u klientów z sektora bankowego. – Po włożeniu karty do terminala lub bankomatu, urządzenie rozpoznaje, że jest to karta wielo aplikacyjna i tuż przed pytaniem o podaniem PINu, wyświetla użytkownikowi karty na ekranie listę dostępnych aplikacji – debetowej i kredytowej. Klient wybiera, którą z nich chce użyć do realizacji transakcji – wyjaśnia.

– Klient posiadając taką kartę, w momencie realizacji transakcji płatniczej sam podejmuje decyzję czy chce skorzystać z przyznanego na karcie kredytu, czy wykorzystać własne środki z konta debetowego. To samo ma miejsce w bankomacie – klient może pobrać środki ze swojego rachunku ROR lub skorzystać z karty kredytowej – mówi Tomasz Rząd.

– Klient w celu wydania karty musi posiadać zarówno rachunek debetowy, jak i kredytowy – wyjaśnia Artur Newecki z biura prasowego Getin Banku. – Mogą to być rachunki już istniejące lub też nowo założone. W przypadku posiadania już karty kredytowej klient może złożyć wniosek o wydanie karty Visa SimplyOne, wtedy też nie jest wymagane podpisywanie aneksu do umowy. Karta kredytowa będzie działać w ramach tego samego limitu umowy – dodaje.

Karta w pewnym sensie może zastąpić limit kredytowy w koncie, bo gdy na rachunku skończą się środki, klient zaczyna po prostu korzystać z limitu kredytowego. Jeśli spłaci kredyt w terminie, nie zapłaci żadnych odsetek, a w przypadku limitu w koncie odsetki naliczane są od chwili zejścia pod kreskę. Dodatkowy plus, to zredukowanie liczby plastików w portfelu. Karta ma też możliwość rozłożenia transakcji od 300 zł wzwyż na raty (1 proc. prowizji od każdej raty). Visa SimplyOne wydawana i obsługiwana jest bez opłat. Jakie minusy? Jeśli ktoś zdecyduje się na taki plastik, musi pamiętać, że część transakcji „idzie w kredyt” – warto tego pilnować.

Jakiś czas na łamach PRNews.pl pisaliśmy o karcie płatniczej Coin. Pozwala ona podpiąć do jednego plastiku kilka dowolnych kart debetowych czy kredytowych. Pomysł Visa SimplyOne w pewnym sensie wpisuje się w ideę jednej karty płatniczej. Pytanie, czy się przyjmie na szerszą skalę. W Inteligo najwyraźniej nie okazał się sukcesem.

Napisz do autora: w.boczon@bankier.pl