Dyrektywa UCITS IV – wpływ na sektor funduszy inwestycyjnych

Europejska firma konsultingowa Eurogroup Consulting, przy współpracy m.in. ze swoim polskim partnerem Azimutus SA, opublikowała raport o europejskim rynku funduszy inwestycyjnych oraz wpływie na niego nowej dyrektywy UCITS IV.

Czy branża jest gotowa na nową dyrektywę? Jaki wpływ będzie ona miała na spółki z sektora? Jakie strategie zostały przez nie zastosowane?

Wprowadzona z inicjatywy Komisji Europejskiej dyrektywa UCITS IV jest zaprojektowana, aby ułatwić sprzedaż funduszy oraz racjonalizację sektora zarządzania aktywami. Prace nad dokumentem, który powinien wejść w życie 1 lipca 2011 roku trwały od pięciu lat.

Firma konsultingowa Eurogroup Consulting, specjalizująca się w doradztwie strategicznym i organizacyjnym, w celu uzyskania odpowiedzi na powyższe pytania, przeprowadziła badanie 78 spółek z branży (zarządzający aktywami i funduszami inwestycyjnymi, banki depozytariusze) z 10 państw europejskich: Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Luksemburga, Holandii, Polski (poprzez Azimutus S.A.), Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Przeprowadzone jesienią 2010 roku badanie zwraca uwagę na 3 główne wnioski:


W obecnej sytuacji, Eurogroup Consulting wskazuje 3 możliwe strategie działania dla międzynarodowych firm zajmujących się zarządzaniem aktywami:

Dyrektywa UCITS to nie tylko unijna regulacja. Poza Europą jest ona odbierana jako „marka”, która gwarantuje bezpieczeństwo inwestycji. Odkąd jednak fundusze inwestycyjne Bernarda Madoffa zanotowały spore straty, marka UCITS mogła stracić swoją wartość. W tym kontekście rozważania na temat dyrektywy UCITS V, która wyjaśniałaby rolę depozytariuszy w gwarantowaniu aktywów, będzie bardzo istotna dla przyszłości rynku. A stracić można dużo: blisko 25% wpłat dokonanych do UCITS pochodzi z reszty świata, w szczególności z Azji oraz Ameryki Łacińskiej.

Źródło: Eurogroup Consulting