Działalność gospodarczą będzie można założyć bezpośrednio w iPKO. W PKO BP wkrótce ruszą testy

Klienci PKO Banku Polskiego będą mogli założyć działalność gospodarczą bezpośrednio w systemie bankowości internetowej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nad takim rozwiązaniem pracuje też mBank.

Jeśli obecnie chcemy założyć działalność gospodarczą, musimy udać się na stronę Centralnej Ewidencji Informacji Działalności Gospodarczej i wypełnić odpowiedni wniosek. Następnie wniosek ten trzeba podpisać. Można to zrobić własnoręcznie w urzędzie lub za pomocą cyfrowego podpisu – Profilu Zaufanego. Wkrótce klienci PKO Banku Polskiego dostaną jeszcze jedną możliwość. Bank pracuje nad usługą, która umożliwi składanie wniosków bezpośrednio w systemie bankowości elektronicznej – już bez przechodzenia na stronę CEIDG.

FORUM

– Dotychczasowe statystyki wykorzystania przez klientów naszych serwisów transakcyjnych do załatwiania spraw np. w urzędach pokazują, że klienci doceniają taką formę i wygodę kontaktu – mówi Michał Macierzyński, zastępca dyrektora Centrum Bankowości Mobilnej i Internetowej w PKO Banku Polskim. – Wraz z cyfryzacją usług z administracji, we współpracy, chcemy zaoferować nowe rozwiązania. Prowadzimy intensywne prace nad wdrożeniem możliwości założenia działalności gospodarczej w bankowości elektronicznej. Zbliżamy się do etapu prowadzenia testów. To kolejny krok realizacji naszej strategii – dodaje.

Z moich nieoficjalnych informacji wynika, że nad podobnym rozwiązaniem pracuje też mBank. Rzecznik prasowy banku, Krzysztof Olszewski, nie chciał jednak skomentować moich doniesień.

Natomiast w PKO Banku Polskim możliwość założenia firmy z poziomu bankowości internetowej będzie kolejną już usługą integrującą bankowość z e-administracją. Przypomnijmy, że pierwszym tego typu rozwiązaniem było umożliwienie składania wniosków o świadczenia 500+. Później pojawiły się kolejne opcje – możliwość zalogowania się za pomocą credentiali bankowych do Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), możliwość złożenia wniosku do urzędu skarbowego o sporządzenie zeznania podatkowego przez Urząd Skarbowy PIT-WZ i założenie Profilu Zaufanego w bankowości elektronicznej. Ta ostatnia opcja pozwoliła klientom na załatwienie wielu spraw urzedowych bez wychodzenia z domu.

Profil Zaufany w bankowości internetowej oferuje też kilka innych banków. Są to Pekao, Millennium, ING Bank Śląski i od sierpnia BZ WBK wraz z mBankiem.