„Dzień na U” w kalendarzach pracowników Alior Banku

Alior Bank nawiązał współpracę z Fundacją Rak’n’Roll. Dzięki niej do katalogu benefitów pracowniczych dołączył właśnie dodatkowy dzień wolny, który należy przeznaczyć na badania medyczne. Akcja „Dzień na U” od 2019 r. wspiera pracodawców w promowaniu profilaktyki zdrowotnej. Program skierowany jest zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Poza tytułowym USG, pracownicy zachęcani są do wykonania szerokiego zakresu badań.

fot. Shutterstock

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. „Dzień na U”, który powstał z inicjatywy Fundacji Rak’n’Roll, miał za zadanie przypomnieć kobietom o tym, jak istotne jest regularne wykonywanie badania USG piersi. Dzisiaj inicjatywa nie ogranicza się już tylko do pań, a do akcji przystępują kolejne firmy, które zachęcają swoich pracowników do badań medycznych.

– Brak czasu i natłok codziennych spraw powodują, że często zapominamy, jak ważna jest regularna kontrola swojego stanu zdrowia. Dlatego od 1 października br. każdy z naszych pracowników może raz w roku skorzystać z dodatkowego dnia wolnego. Będzie to dzień na wykonanie badań medycznych. Szybkie wykrycie choroby najczęściej oznacza szybsze i skuteczniejsze leczenie. Profilaktyka jest więc niezwykle ważna. To powód, dla którego zdecydowaliśmy o zaangażowaniu banku w „Dzień na U”. Mam nadzieję, że jak najwięcej naszych pracowników wykorzysta ten dzień na zadbanie o zdrowie – mówi Grzegorz Olszewski, prezes Zarządu Alior Banku.

Akcja skierowana jest do wszystkich zatrudnionych w Alior Banku. W czasie dodatkowego dnia wolnego mogą oni wykonać badania medyczne inne niż obowiązkowe, czyli te określone w Kodeksie Pracy. „Dzień na U” można wykorzystać w dwóch częściach. Za ten czas pracownicy otrzymają pełne wynagrodzenie.

Budowanie zdrowych nawyków

Jak wynika z badania realizowanego w ramach Barometru Opinii w październiku ub. roku, przeważająca część Polaków nie wykonała w dwóch poprzednich latach żadnych badań medycznych. Najwięcej respondentów zadbało o badania krwi, chociaż ich wskaźnik to wciąż zaledwie ponad połowa pytanych (57 proc.). Tylko co piąta Polka wykonała w tym czasie USG piersi. Zaledwie 15 proc. Polaków deklaruje badanie prostaty.

Wśród powodów braku badań medycznych respondenci wymieniają głównie brak potrzeby i dobre, ogólne samopoczucie (72 proc.), brak czasu (9 proc.) oraz niewiedzę (4 proc.). Dla 2 proc. badanych przeszkodą był brak możliwości zwolnienia się w tym czasie z pracy.

Źródło: Alior Bank