Dziś inwestorzy będą czekali na decyzję i komunikat RPP

Główna para walutowa kontynuuje ruch w trendzie wzrostowym, mimo że początek wczorajszej sesji amerykańskiej przyniósł próbę odbicia na niższe poziomy. Dziś rano kurs po raz pierwszy od 8 tygodni znalazł się ponad poziomem 1,35.

Dobre nastroje zawdzięczamy po części dość dobrym wczorajszym danym makro, a po części malejącym obawom o problemy z zadłużeniem państw europejskich (pomogły udane aukcje obligacji w zeszłym tygodniu). Dziś również inwestorzy poznają kilka nowych informacji, które mogą stać się powodem do dalszej aprecjacji wspólnej waluty.

USD/PLN korzysta na wzrostach głównej pary

Pary złotowe w dalszym ciągu poruszają się w przeciwnych kierunkach. Osłabienie dolara na świecie pomaga utrzymać trend spadkowy na parze USD/PLN. Z kolei na EUR/PLN widoczny jest brak chęci do większych zmian w którąkolwiek ze stron. Kurs utrzymuje się w pobliżu 3,87 od początku tygodnia, ale dziś może się to w końcu zmienić, ponieważ poznamy decyzję RPP. Ewentualna podwyżka stóp procentowych jest już w dużej mierze w obecnych cenach, dlatego ma małe szanse pomóc złotemu jeszcze bardziej się umocnić. Jednak gdyby okazało się, że Rada nie podwyższy jeszcze stóp, to inwestorzy mogliby szybko zacząć wycofywać się ze złotego. Dlatego losy polskiej waluty są dziś mocno uzależnione od tego, co zrobi RPP, a także co znajdzie się w późniejszym komunikacie.

Czy RPP podniesie stopy procentowe?

Na dzisiejszą sesję zaplanowano ponownie kilka istotnych publikacji makro. Pierwsza z nich pojawi się o godzinie 10:00 i będzie dotyczyła salda rachunku obrotów bieżących w Strefie Euro. Oczekiwania rynkowe wskazują, że aktualny odczyt ma wynieść -11,3 mld EUR, podczas gdy poprzednio było to -9,8 mld. Następnie o 14:00 poznamy dynamikę przeciętnego wynagrodzenia z Polski. Spodziewany odczyt to 3,8% r/r, a zatem symbolicznie więcej niż poprzednie 3,6%. Z kolei na godzinę 14:30 zaplanowano publikację danych z amerykańskiego rynku pracy dotyczących wydanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów. W pierwszym przypadku spodziewany jest odczyt na poziomie 555 tys. (poprzednio 544 tys.), natomiast liczba rozpoczętych budów ma wynieść 550 tys., czyli nieznacznie mniej niż poprzednie 555 tys. Nie można również zapominać, że dziś po południu swoją decyzję ogłosi Rada Polityki Pieniężnej. Większość inwestorów spodziewa się podwyżki o 25pb, czyli do poziomu 3,75%.

Źródło: FMC Management