E-usługi opanowują sieć

Polski Internet narodził się 18 lat temu. Od tego czasu zaskarbił sobie przychylność 16,1 milionów krajowych użytkowników. Z raportu Gemius.pl wynika, że polski internauta spędza on-line około 44 godzin miesięcznie. Dużą część tego czasu poświęcamy na korzystanie z usług dostępnych w sieci. A te stają się coraz ciekawsze.

Sieć ma coraz więcej do zaoferowania i jest coraz częściej obecna w codziennym życiu Polaków. Rozszerza się też zakres usług, które Internet oferuje swoim użytkownikom, a z których chętnie korzystamy ze względu na wygodę i oszczędność czasu, oraz niejednokrotnie niższe koszty. 

Rozmawiamy za darmo

Przykładem takiej usługi spełniającej wszystkie te oczekiwania jest Skype, będący ciekawą alternatywą dla standardowych usług telekomunikacyjnych. Jest to najbardziej rozpowszechniony na świecie komunikator, umożliwiający prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz rozmów video między użytkownikami programu oraz płatnych połączeń z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych dosłownie za grosze. Aby z niego korzystać nie musimy nawet podpisywać umowy. Wystarczy pobrać program z sieci i możemy od razu go użytkować. Doładowanie płatnej usługi także nie nastręcza problemów. Wszystko możemy obsłużyć sprzed monitora naszego komputera, siedząc wygodnie w fotelu. Podobnie jest z największymi polskimi komunikatorami internetowymi: Gadu Gadu i Tlenem.

E-administracja

Urzędy w Polsce także otwierają się na sieć i powstaje e-administracja. Urząd Skarbowy wprowadził elektroniczne rejestrowanie PITów, istnieje elektroniczny podpis, który posiada już nawet prezydent, a niedługo będzie można zarejestrować firmę przez Internet.

Dzięki internetowi, nie ruszając się z domu, jesteśmy też w stanie obsługiwać nasze konto bankowe, a nawet zakładać i likwidować lokaty. – Zarządzanie zgromadzonym kapitałem może być dzięki temu dużo wydajniejsze, a na pewno oszczędza nam mnóstwo tak cennego czasu. Chroni przed uciążliwym staniem w kolejkach i biurokratycznymi procedurami. Nie wyobrażam sobie prowadzenia firmy bez e-bankowości – mówi Krzysztof Rogulski, prywatny przedsiębiorca z Gorzowa Wielkopolskiego. Oczywistym już standardem jest możliwość elektronicznych przelewów.

Wygodne zakupy

Dzięki wirtualnym pieniądzom bez przeszkód możemy korzystać z innej usługi oferowanej w sieci – internetowych zakupów. Z danych opublikowanych przez Eurosat wynika, że co szósty Polak robi zakupy w Internecie. Na platformach takich jak Allegro czy E-bay lub w setkach internetowych sklepów istnieje możliwość oglądania mnóstwa produktów, efektywnego i szybkiego porównywania ich cen i wyboru najdogodniejszej dla nas opcji. Nawet codzienne zakupy nie muszą już oznaczać godzin spędzonych w supermarkecie, wystarczy internetowo zlecić taką usługę, a potrzebne produkty zostaną nam dostarczone do domu. – Takie rozwiązanie oprócz oczywistej oszczędności czasu ma tę zaletę, że nie ulegamy marketingowym zabiegom wielkich sklepów i kupujemy tylko to, czego faktycznie potrzebujemy – mówi Wojciech Stachowski, który rok temu przekonał się do zakupów na portalu Allegro. – Ja najczęściej kupuje książki i markowe ubrania – dodaje Allegrowicz.

Dieta w sieci

Internet skupiający w sobie coraz więcej funkcji umożliwia też korzystanie z porad on-line – obsługi prawniczej czy opieki dietetyka, który ułoży dla nas dietę czy udzieli odpowiedzi na nurtujące nas pytania w zakresie zdrowego żywienia. Portal Vitalia.pl pomyślany jest jako internetowa platforma dla osób odchudzających się. Można tam na bieżąco wpisywać swoje wyniki w zrzucaniu wagi, konsultować się ze swoim dietetykiem, korzystać z przepisów na dietetyczne i smaczne dania, prowadzić pamiętnik odchudzania i komunikować się z innymi użytkownikami portalu. 

Wirtualny asystent

Tam gdzie istnieje potrzeba i popyt, tam też natychmiast rodzi się nowa usługa, a jeśli pojawia się w realu to także w końcu będzie dostępna we wszechogarniającym Internecie. Wirtualne rozmowy, konta bankowe, zakupy, uczelnie, a nawet wirtualny asystent. Dzięki niemu, nie ruszając się z domu czy z ze swojego miejsca pracy możemy zlecić najróżniejsze prace od zwykłych banalnych zakupów, czy zamówienia biletów na koncert po organizację wycieczki zagranicznej w odległe miejsce. Wirtualny asystent wyręczy nas we wszelkich zajęciach, na które po prostu brak nam czasu, lub załatwienie, których nastręcza nam problemów. – Dużym atutem naszych usług jest łatwy dostęp do Twojego Asystenta. Wystarczy znaleźć nas w Internecie i zadzwonić, a my wykonamy resztę – mówi Wojciech Duda, prezes firmy Twój Asystent24. Firma może również obsługiwać wirtualny sekretariat. Jest to bardzo dogodna opcja dla przedsiębiorstw, które, nie chcąc ponosić dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem biura, nie zatrudniają osób na stały etat. 

Nauka przez Internet

Współczesny świat ma swój wirtualny odpowiednik. W sieci możemy nawet się uczyć. W całej Polsce istnieją ośrodki akademickie oferujące tak zwane studia on-line. Przykładem jest choćby Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, która oferuje niestacjonarne „Studia na odległość”. Podobne rozwiązanie wprowadziła Politechnika Poznańska. Taki system kształcenia ma wiele zalet. Student sam decyduje o czasie i miejscu studiowania, uczy się zarządzania swoim czasem, dzieląc go elastycznie na pracę zawodową, obowiązki domowe i samokształcenie, obniżone są koszty nauki. Taki system studiów umożliwia też wykorzystanie różnych technologii i środków przekazu.

Wirtualne usługi zawładnęły naszym życiem wraz z rozwojem Internetu. Rok rocznie zwiększa się ich dostępność w sieci, a my coraz chętniej i ufniej z nich korzystamy z oczywistych względów. Współczesny świat dzięki wirtualnej rzeczywistości staje się nam coraz bardziej dostępny i łatwiej oswajany, po prostu przystępniejszy i wygodniejszy…
Źródło: ARW IMAGE Public Relations