Ecoren kupuje akcje BOŚ

KGHM Ecoren kupił 110 000 akcji BOŚ po cenie emisyjnej 92 złote, za łączną kwotę 10,12 mln złotych. Po zarejestrowaniu przez sąd podwyższonego kapitału zakładowego BOŚ, lubińska spółka będzie posiadała ok. 0,7 procent w kapitale zakładowym banku.

“Inwestujemy w nowoczesne technologie przetwarzania odpadów powstających przy produkcji miedzi, a w dalszej perspektywie myślimy o szerszych przedsięwzięciach w branży gospodarowania odpadami przemysłowymi i komunalnymi oraz recyklingu” – mówi Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren S.A. “Bank Ochrony Środowiska, którego misją jest finansowanie projektów z zakresu ochrony środowiska, jest dla nas bardzo interesującym partnerem”.

Bank Ochrony Środowiska S.A. rozpoczął działalność w 1991 roku. Specjalizuje się w finansowaniu przedsięwzięć służących ochronie środowiska. Należy do pierwszej piętnastki największych banków działających w Polsce. Od 1996 roku jest spółką publiczną, a od lutego 1997 roku akcje BOŚ są notowane na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W ramach utworzonej przez Bank grupy kapitałowej funkcjonuje Dom Maklerski BOŚ. Głównymi akcjonariuszami Banku są m.in.Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lasy Państwowe oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Ecoren w ubiegłym roku wyprodukował 1,5 tony nadrenianu amonu. W budowie jest oddział hydrometalurgiczny i kolejne linie produkujące ren. Firma chce w 2007 roku podwoić produkcję, a w 2009 roku sprzedać 5 ton związków renu (w tym 1 tonę renu metalicznego). Ta produkcja postawi lubińska spółkę wśród międzynarodowych liderów, koncernów z Chile, Meksyku, Kazachstanu, USA i Chin.

Lubińska firma odzyskuje również z odpadów miedź i srebro. Jeszcze w tym roku ma być gotowy projekt techniczny technologii oczyszczania siarczanu niklu, który odzyskiwany jest w Hucie Miedzi Głogów z elektrolitu – kwasu siarkowego, w którym zanurzone są elektrody w procesie elektrolizy czystej miedzi. Do elektrolitu przenikają różne pierwiastki, m.in. nikiel. Obecnie w oddziale oczyszczania elektrolitu Huta Miedzi odzyskuje rocznie 2,5 tys. ton rocznie siarczanu niklu w postaci mocno zanieczyszczonej, więc może być sprzedawany wyłącznie jako półprodukt. Technologia Ecorenu przewiduje uzyskiwanie czystego (o wartości handlowej) siarczanu niklu, wodorotlenku niklu i niklu metalicznego. Ceny niklu metalicznego są wysokie – ok. 40 tys. dolarów za tonę. Przy okazji produkcji siarczanu niklu Ecoren chce odzyskiwać koncentrat kobaltowy.

W 2007 roku Ecoren planuje uzyskać przychody na poziomie 76 mln złotych i zysk na sprzedaży – 8,5 mln zł.