Edukacyjna rola banku centralnego

Ze strony internetowej: www.ecb.int/home/html/educational.pl.html można pobrać animowany film edukacyjny, w którym para nastolatków doświadcza zagrożeń związanych z inflacją, oraz dodatkowe materiały informacyjne. Materiały te będą dystrybuowane w szkołach krajów strefy euro.

Także Narodowy Bank Polski prowadzi programy edukacji ekonomicznej. Badania pokazują, że w Polsce zapotrzebowanie na działania edukacyjne jest duże i dotyczy odbiorców w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. Dlatego NBP podejmuje działania upowszechniające tematykę ekonomiczną, zwiększające zrozumienie zasad funkcjonowania gospodarki rynkowej i promujące przedsiębiorczość.

W 2003 r. Narodowy Bank Polski uruchomił internetowy Portal Edukacji Ekonomicznej NBP pod adresem www.NBPortal.pl. Celem NBPortalu jest przekazywanie i pogłębianie wiedzy o gospodarce, a także wspieranie innych działań edukacyjnych NBP. Korzystanie z zasobów portalu jest bezpłatne. Portal ma już ponad 1,4 miliona użytkowników.

NBP organizuje także „Dni Otwarte”. Ich głównym celem jest przybliżenie działalności banku centralnego w Polsce i jego historii szerokiej publiczności.

Obecnie NBP realizuje następujące programy edukacyjne:

• Moje Finanse – ogólnopolski program edukacji finansowej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.
• Ekonomia w Szkole – program edukacji ekonomicznej dla nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych.
• Ekonomia na Co Dzień – program edukacji ekonomicznej dla uczniów i nauczycieli z gimnazjów.
• Program Stypendiów Pomostowych 2005/2006, którego celem jest ułatwienie młodzieży ze wsi i małych miast pokonania trudnej bariery związanej z rozpoczęciem nauki w szkole wyższej.
• Bank Dostępny – ogólnopolski konkurs dla banków komercyjnych i spółdzielczych. Ma on na celu wyłonienie i nagrodzenie banków, które są najbardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych i starszych.
• Konkursy grantowe dla organizacji pozarządowych i instytucji szkoleniowych oraz dla mediów.
• Narodowy Bank Polski jest też honorowym patronem VI edycji międzynarodowej gry symulacyjnej z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem – Euromanager Poland 2005.

Z programów edukacyjnych NBP korzysta 700 tysięcy uczniów oraz większość nauczycieli przedsiębiorczości.