Dom coraz mniej popularny
Od kilku lat coraz bardziej popularne staje się organizowanie uroczystości, które rozmiarami przypominają czasami małe wesela. Cezary Kowalczyk, Ekspert ds. Kredytów Gotówkowych w firmie emFinanse, Doradcy Finansowi: – Do niedawna najchętniej wybieranym miejscem na przyjęcie był własny dom. Polacy jednak doceniają wygodę, jaką daje jego organizacja w lokalu. Wówczas przygotowaniem zajmują się właściciele i ich pracownicy, a zarówno goście, jak i rodzice przychodzą „na gotowe”. Ci drudzy mogą więc zaoszczędzony w ten sposób czas spędzić z dzieckiem.
Jednak urządzenie przyjęcia poza domem znacznie zwiększa koszty. – Obecnie w restauracjach cena za jedną osobę waha się w granicach 50 – 150 złotych. – podkreśla Cezary Kowalczyk z emFinanse. – A to oznacza, że uroczystość dla 20 osób wiąże się z znacznymi kosztami..
Alba czy suknia
Ważnym punktem na liście wydatków komunijnych jest strój (sukienka/garnitur lub alba). – Za albami przemawia ich cena, która sięga 100 – 150 złotych – mówi Cezary Kowalczyk
Suknia natomiast może być znacznie droższa. – Wprawdzie obecnie salony oferują różne modele, jednak ich wartość oscyluje w granicach kilkuset złotych – mówi ekspert emFinanse. – Podobnie kosztują garnitury.
Ach te prezenty
Wręczanie dzieciom prezentów z okazji pierwszej komunii stało się tradycją. – Rodzice starają się tego dnia spełnić marzenia, kupując między innymi: komputery, telefony komórkowe, rowery, konsole do gry, fotograficzne aparaty cyfrowe – wylicza Cezary Kowalczyk, ekspert emFinanse. – To dodatkowo uszczupli domowy budżet przynajmniej o kilkaset złotych. Kupno droższego prezentu, jakim jest zestaw komputerowy, lub notebook to wydatek rzędu 2 – 4 tys. złotych.
Pamiątki też kosztują
Wielu rodziców decyduje się na uwiecznienie uroczystości, wynajmując kamerzystę lub profesjonalnego fotografa. – Koszt pierwszego rozwiązania to ponad tysiąc złotych, natomiast u fotografa cena zależy od ilości zdjęć – jedna poza to koszt kilkudziesięciu złotych – mówi Cezary Kowalczyk.
Racjonalne zaplanowanie wydatków dobrą receptą
Oczywiście wydatki można ograniczyć. – Będą one znacznie mniejsze, jeśli rodzice zdecydują się na wypożyczenie sukienki komunijnej lub garnituru – mówi Cezary Kowalczyk z emFinanse. Zdecydowana większość salonów daje klientom taką możliwość. Za takim rozwiązaniem przemawia fakt, że jest to strój tylko na jedną uroczystość.
Koszty zminimalizować można także poprzez rezygnację z wynajęcia kamerzysty czy fotografa. – Jeśli rodzice jednak chcieliby mieć pamiątkę, wówczas dobrym rozwiązaniem jest wybór tylko jednej pozy zdjęcia – radzi Cezary Kowalczyk.
Dobrym sposobem na większe oszczędności także ograniczenie wydatków związanych z samym przyjęciem. – Wybór tańszego lokalu lub też organizacja uroczystości w domu może obniżyć koszty nawet o 50% – wylicza ekspert.
Organizując przyjęcie, rodzice mogą także zastanowić się nad zmniejszeniem wydatków na prezent.
Porównanie minimalnych i maksymalnych kosztów urządzenia uroczystości Pierwszej Komunii
Banki mogą pomóc
Sposobem na pokrycie zwiększonych wydatków jest skorzystanie z pomocy instytucji finansowych. – Na rynku jest wiele różnych produktów, które pomagają pokryć większe wydatki – mówi Cezary Kowalczyk, ekspert emFinanse, Doradcy Finansowi.
Duże możliwości daje karta kredytowa. – Dzięki niej możemy „pożyczyć z banku” kilka tysięcy złotych – wylicza ekspert. – Jest to rozwiązanie dobre dla tych, którzy będą w stanie spłacić zadłużenie w bardzo krótkim czasie. Banki zazwyczaj dają na to 30 dni. Po upływie tego czasu, oprocentowanie jest bardzo wysokie.
Innym rozwiązaniem, po które często sięgają Polacy w sytuacjach, gdy nagle potrzebują dodatkowej gotówki, są debety w rachunkach oszczędnościowo – rozliczeniowych. – Ich dużą zaletą jest przede wszystkim niski koszt uzyskania pieniędzy, a także łatwy dostęp – tłumaczy ekspert emFinanse. – Jednak klienci banków powinni w takich wypadkach liczyć się z ograniczeniami – banki zazwyczaj dają możliwość pożyczenia kwoty w wysokości dwukrotności miesięcznych dochodów.
Kiedy po kredyt?
Dużą pomocą może być kredyt gotówkowy. – Polacy coraz chętniej decydują się na finansowanie większych wydatków z ich pomocą – mówi Cezary Kowalczyk. – Dużą zaletą takich ofert jest przede wszystkim możliwość rozłożenia wydatków w czasie – nawet na 8 lat. Dzięki temu kredytobiorcy są w stanie sami dobrać wysokość raty do swoich możliwości finansowych.
Porównanie miesięcznych rat kredytu gotówkowego w przypadku rozłożenia spłaty zobowiązania na 84 miesiące
Rozsądny wybór
Jednak przed wyborem źródła finansowania potrzebna jest dokładna analiza sytuacji finansowej kredytobiorcy. – W przypadku kredytów gotówkowych ważne jest także porównanie ofert jak największej liczby banków. – mówi Cezary Kowalczyk. – Jednak w gorączce przygotowań przed uroczystością komunijną rodzice mogą nie mieć tak dużo czasu. Wtedy warto zaciągnąć rady firm doradczych, które współpracują z różnymi instytucjami – tłumaczy Cezary Kowalczyk. – Dzięki temu kredytobiorca ma możliwość sprawdzenia wielu propozycji w jednym miejscu, co znacznie oszczędza czas. Ponadto może liczyć na fachową poradę, która ułatwi mu podjęcie ostatecznej decyzji.