Emisja akcji Banku Millennium z prawem poboru

Od 20 do 28 stycznia 2010 r. trwać będą zapisy na akcje w ramach nowej emisji Banku Millennium. Nowa emisja akcji skierowana jest do akcjonariuszy, którym przysługuje prawo poboru.

Perspektywy polskiej gospodarki stwarzają szansę, by powrócić na drogę strategii zrównoważonego rozwoju. Do 2012 r. chcemy być jednym z pięciu największych banków komercyjnych w Polsce. Środki pozyskane z emisji akcji zamierzamy przeznaczyć przede wszystkim na rozwój akcji kredytowej, zarówno w segmencie korporacyjnym, jak i detalicznym – mówi Bogusław Kott, prezes Banku Millennium.

Emisja akcji z prawem poboru


Emisja nowych akcji Banku Millennium jest kierowana do inwestorów, uprawnionych do wykonania prawa poboru (czyli pierwszeństwa do objęcia nowych akcji w stosunku do liczby akcji już posiadanych) oraz do złożenia zapisu dodatkowego. Dzień prawa poboru został ustalony na 19 stycznia 2010 r. Oznacza to, że 1 akcja Banku Millennium zapisana na rachunku inwestora na koniec tego dnia daje 1 jednostkowe prawo poboru. 7 jednostkowych praw poboru będą uprawniać do zapisania się na 3 akcje nowej emisji. Banco Comercial Português S.A., największy notowany na giełdzie bank w Portugalii pod względem aktywów i główny akcjonariusz Banku Millennium S.A. (65,5% akcji), poinformował Bank Millennium o zamiarze wykonania swoich praw poboru w całości.

Harmonogram oferty

 
Zapisy na akcje nowej emisji Banku Millennium będą trwały od 20 do 28 stycznia 2010 r. w biurach maklerskich. Od 20 do 25 stycznia 2010 r. w obrocie giełdowym znajdują się natomiast jednostkowe prawa poboru, notowane jako niezależny papier wartościowy. W okresie tym można kupić lub sprzedać jednostkowe prawa poboru. Z chwilą zakończenia zapisów na akcje nowej emisji, niewykonane jednostkowe prawa poboru wygasają i nie uprawniają do jakichkolwiek świadczeń w ich miejsce.


Wybrane kluczowe daty oferty publicznej:

W ramach oferty inwestorzy mogą zapisać się na liczbę akcji nowej emisji, do jakiej uprawniają ich posiadane jednostkowe prawa poboru (tzw. zapisy w wykonaniu prawa poboru). Jednocześnie osoby, które na koniec dnia 19 stycznia 2010 r. były akcjonariuszami Banku, mogą również złożyć tzw. zapis dodatkowy, na dowolną liczbę oferowanych akcji, nie większą jednak niż wielkość oferty (uwzględniając liczbę akcji objętych złożonym przez takiego akcjonariusza zapisem w wykonaniu prawa poboru). Akcje, które nie zostaną objęte w ramach wykonania jednostkowych praw poboru, zostaną przydzielone inwestorom, którzy złożą zapisy dodatkowe. Akcje, które nie zostaną objęte w ramach zapisów w wykonaniu prawa poboru ani zapisów dodatkowych, zostaną przydzielone inwestorom zaproszonym do złożenia zapisów przez Zarząd Banku (tzw. rump placement).

Cele emisji

 
Celem Grupy Banku Millennium jest wejście do grona pięciu największych banków komercyjnych w Polsce, zarówno pod względem kredytów i pożyczek jak i depozytów, posiadanie dobrze zbilansowanego portfela kredytowego pomiędzy segmentami detalicznym i korporacyjnym oraz osiągniecie poziomu rentowności porównywalnego do jej konkurentów przy zachowaniu konserwatywnej polityki zarządzania ryzykiem. Realizacji założeń strategii rozwoju służy nowa emisja akcji z prawem poboru. Większość pozyskanych w ten sposób środków zostanie przeznaczonych na wsparcie rozwoju akcji kredytowej – z czego ok. 75% stanowić będzie wsparcie dla rozwoju portfela kredytów korporacyjnych, a ok. 25% kredytów detalicznych. Pozostała część wpływów z emisji zostanie przeznaczona na realizację planu inwestycyjnego na lata 2010 – 2012, w tym zakup oprogramowania oraz inwestycje związane z platformą informatyczną.

Źródło: Bank Millennium