Emisja akcji PKO BP

Od 7 do 20 października br. będą trwały zapisy na akcje nowej emisji akcji PKO Banku Polskiego w wykonaniu prawa poboru oraz zapisów dodatkowych. Zapisy na akcje przyjmować będą oddziały PKO Banku Polskiego, Punkty Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP oraz biur maklerskich na terenie całego kraju.

– Emisja akcji jest kluczowym krokiem w rozwoju naszego Banku. Dzięki zwiększeniu kapitałów umocnimy pozycję lidera polskiej bankowości. W większości środki planujemy przeznaczyć na rozwój akcji kredytowej, w dwóch kluczowych dla nas segmentach – detalicznym i korporacyjnym.  – mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Emisja z prawem poboru

Emisja nowych akcji jest kierowana do inwestorów posiadających prawo poboru. Otrzymają je inwestorzy, którzy 6 października na koniec dnia będą posiadali na swoich rachunkach akcje PKO Banku Polskiego. Biorąc pod uwagę system rozliczeń transakcji giełdowych (rozliczanych przez KDPW w terminie określonym jako dzień transakcji plus 3 dni robocze), ostatnia sesja, na której w obrocie były akcje dające możliwość objęcia praw poboru odbyła się 1 października br.

Jedna istniejąca akcja dawać będzie jedno prawo poboru akcji nowej emisji. Jeśli dotychczasowi akcjonariusze w pełni skorzystają z przysługujących im praw poboru, to będą mogli zachować obecny udział w kapitale zakładowym Banku na niezmienionym poziomie, oczywiście przy założeniu, że prawidłowo zapiszą się i opłacą akcje nowej emisji.

Liczba akcji nowej emisji przypadających na jedno prawo poboru wynosi: 0,25. 4 jednostkowe prawa poboru będą zatem uprawniać do zapisania się na 1 akcję nowej emisji.

Zapisy na akcje, harmonogram oferty

Zapisy na akcje nowej emisji w wykonaniu prawa poboru oraz zapisów dodatkowych potrwają od 7 do 20 października. Od 7 do 15 października natomiast w obrocie giełdowym znajdą się prawa poboru, jako niezależny papier wartościowy. W okresie tym inwestorzy będą mogli złożyć zlecenie kupna oraz sprzedaży praw poboru.

Wybrane kluczowe daty oferty publicznej przedstawia poniższe tabela:

1 października 2009 Ostatnia sesja giełdowa, podczas której nabycie akcji PKO Banku Polskiego wraz z uprawnieniem do otrzymania prawa poboru.
1 października 2009 Publikacja prospektu emisyjnego, informacji o cenie emisyjnej oraz informacji o ostatecznej liczbie oferowanych akcji.
6 października 2009 Dzień prawa poboru.
7-15 października 2009 Okres notowań praw poboru na GPW.
7-20 października 2009 okres subskrypcji akcji (tzw. zapisy w wykonaniu prawa poboru oraz dodatkowe).
do 29 października 2009 Przydział akcji objętych w ramach wykonania prawa poboru oraz zapisów dodatkowych.

W ramach składanych zapisów na akcje inwestorzy mogą składać zapisy w wykonaniu prawa poboru. Jednocześnie osoby, które będą 6 października br. akcjonariuszami Spółki mogą również składać tzw. zapisy dodatkowe, na dowolną liczbę oferowanych akcji. Akcje, które nie zostaną objęte w ramach wykonania prawa poboru, zostaną przydzielone inwestorom uczestniczącym w zapisach dodatkowych.

Biorąc pod uwagę harmonogram oferty posiadacze praw poboru mogą je wykorzystać, zapisując się na akcje nowej emisji (w dniach 7-20 października) lub sprzedać je na giełdzie (w obrocie od 7 do 15 października). W momencie zakończenia zapisów na akcje, niewykorzystane prawa poboru tracą swoją wartość.

Miejsce składania zapisów

Inwestorzy, którzy będą posiadać prawa poboru na rachunku inwestycyjnym, mogą składać zapisy w swoim biurze maklerskim.

Osoby, których prawa poboru zapisane będą w Rejestrze Sponsora Emisji (dotyczy m.in. akcji objętych za środki z lokaty prywatyzacyjnej oraz akcji pracowniczych) – będą mogły złożyć zapisy na akcje w wybranych Oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klienta Domu Maklerskiego PKO BP na terenie całego kraju.

Cele emisyjne

Podwyższenie kapitału zakładowego ma zwiększyć zdolność PKO Banku Polskiego do utrzymania i wzmocnienia roli największego kredytodawcy detalicznego dla polskiej gospodarki oraz do zasadniczego poszerzenia jego roli w segmencie podmiotów gospodarczych i instytucji sektora publicznego.
Źródło: PKO Bank Polski