Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej 12 sierpnia br. podpisało umowę o współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska. Dzięki umowie mieszkańcy Elbląga będą mogli skorzystać z preferencyjnych warunków wzięcia pożyczki na zakup węzła lub remont albo budowę instalacji wewnętrznej w przypadku przyłączenia swojego budynku do sieci miejskiej. Jest to pierwsza tego typu umowa podpisana przez EPEC.
Zgodnie z ofertą mieszkańcy mogą uzyskać nisko oprocentowany kredyt na wykonanie węzła cieplnego oraz instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Inwestycje te zostały bowiem włączone do oferty BOŚ pod nazwą “Przejrzysta pożyczka”. Zgodnie z ofertą BOŚ, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania ( rrso) wynosi 7,47 proc. podczas gdy rrso dla pożyczek w bankach z pierwszej 10 rankingu kredytów gotówkowych w popularnych porównywarkach sięga od 7,44 do nawet 14 procent.
W spotkaniu udział wzięli Andrzej Kuliński, prezes EPEC, Robert Kasprzak, wiceprezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska oraz Witold Wróblewski, prezydent Elbląga:
– Już piąty rok nasz samorząd realizuje program, w którym mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie na wymianę źródła ogrzewania na te bardziej ekologiczne, bądź podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Do tej pory wydatkowaliśmy na ten cel ponad milion złotych. Dzięki temu udało się już zlikwidować 538 pieców, które nie zatruwają nam już powietrza – zaznacza Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. – Dzięki współpracy EPEC i BOŚ więcej osób i instytucji będzie mogło skorzystać z ciepła miejskiego.
To pierwsza taka umowa podpisana pomiędzy EPEC a instytucją finansową, której celem jest wsparcie w upowszechnianiu ekologicznego ogrzewania.
– Warto podkreślić, że z oferty BOŚ mogą skorzystać zarówno mieszkańcy domków jednorodzinnych, jak i wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe – komentuje Andrzej Kuliński, prezes EPEC. – Podpisanie tej umowy to kolejny etap naszej kampanii zachęcającej do korzystania z miejskiego ciepła. To także ważne wydarzenie w naszej spółce, ponieważ po raz pierwszy współpracujemy z bankiem w takim zakresie.
Pożyczka aż na 10 lat
Pożyczkę można przeznaczyć m.in. na podłączenie do sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem, węzłem cieplnym i budową/modernizacją instalacji wewnętrznej, czy zakup i montaż wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania.
Można ją uzyskać nawet na 10 lat, a jej maksymalna wysokość to 80 tys. zł. Wniosek o pożyczkę można złożyć przez internetową stronę Banku Ochrony Środowiska lub w placówce. Formalności są uproszczone do minimum, a doradcy BOŚ pomagają w całym procesie.
Wyceny szacowanych kosztów wymiany węzła i instalacji może dokonać fachowiec z EPEC, jeśli firma ta zostanie zaangażowana przez właściciela budynku do przeprowadzenia prac związanych z instalacją w ramach usług dodatkowych.
– Współpraca z EPEC wpisuje się w naszą misję skutecznego wspierania zielonej transformacji w Polsce – mówi Robert Kasprzak, wiceprezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska. – Zgodnie z naszą strategią, aktywnie wspieramy inwestycje przyjazne środowisku, a taką z pewnością jest przyłączanie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej czy wymiany pieców na ekologiczne. Cieszy mnie, że Bank Ochrony Środowiska pomaga w dbaniu o czyste powietrze dla Elbląga.
Dotacja również z miasta i programów rządowych
W tym roku mieszkańcy Elbląga mogą skorzystać także z dotacji Urzędu Miejskiego na podłączenie budynków mieszkalnych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dotacja jest częścią programu mającego na celu ograniczenie niskiej emisji poprzez wymianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym i zastąpienie go ogrzewaniem proekologicznym, np. ciepłem sieciowym.
Ponadto w BOŚ można uzyskać Kredyt Czyste Powietrze, a dotacja z rządowego programu zostanie przeznaczona na częściową spłatę kapitału kredytu.
Źródło: BOŚ