Ergo Hestia: po fali upałów – pożary i zalania

Dwie ofiary śmiertelne i kilkanaście rannych, zerwane dachy budynków, poprzewracane słupy energetyczne to efekt gwałtownych burz, które przeszły nad Europą.

Polska również silnie odczuwa skutki zawirowań pogodowych. Spalenie systemu alarmowego, automatycznych urządzeń do sterowania bramą wjazdową, telewizora i komputera w wyniku uderzenia pioruna w linie energetyczne to szkoda tylko jednego klienta Ergo Hestii, będąca efektem towarzyszącej nam fali upałów.

W lecie, w dniach z odnotowanymi wysokimi temperaturami, obserwujemy wzrost liczby szkód spowodowanych gwałtownymi burzami – mówi Agnieszka Nowacka, zastępca dyrektora ds. Likwidacji Szkód Typowych w Biurze Likwidacji Szkód w Ergo Hestii. – Wyładowania atmosferyczne powodują, że uszkodzeniu lub wręcz spaleniu ulegają sprzęty elektryczne i elektroniczne, instalacje alarmowe, elementy elektryczne bram wjazdowych, domofony, instalacje antenowo-telewizyjne. Zdarzają się też pożary mieszkań czy domów spowodowane zapaleniem się łatwopalnych materiałów narażonych na działanie wysokiej temperatury.

Towarzyszące upałom ulewne burze powodują również zalania budynków. Z informacji uzyskanych od likwidatorów Ergo Hestii wynika, że zalaniu ulegają nie tylko piwnice, garaże i mieszkania położone na parterze, ale również lokale mieszczące się na wyższych kondygnacjach. Przyczyną mogą być na przykład nieszczelne drzwi balkonowe. Po fali upałów nierzadko występują również gradobicia. Efektem są uszkodzenia elewacji, dachów, okien budynków. Można choćby wspomnieć, że w wyniku opadów gradu ozdobny dach nad drzwiami wejściowymi do domu jednego z klientów Ergo Hestii przypominał sitko z wielkimi oczkami. Warto ochronić się przed tego typu sytuacjami.

Jaka polisa może nas ochronić?

Najczęściej ubezpieczenie domu lub mieszkania chroni nas przed szkodami polegającymi na zalaniu lub szkodami spowodowanymi przez pożar. Sprawdź jednak, czy polisa, którą posiadasz lub chcesz wykupić obejmuje również szkody wyrządzone przez przepięcia spowodowane uderzeniem pioruna. Zapytaj również, czy twój ubezpieczyciel oferuje usługi assistance (pomoc hydraulika, szklarza, ślusarza w razie wystąpienia szkody).

Cena takiej polisy zależy bardzo wielu czynników (sumy ubezpieczenia, zakresu, rodzaju pakietu itp.), ale przeważnie jest to kwota rzędu kilkuset złotych rocznie (250-600 zł). Koszt usługi „Home Assistance”, która zagwarantuje nam m.in. pomoc specjalisty, to 30 zł rocznie (warunkiem jest wykupienie ubezpieczenia mienia).

Jak zminimalizować ryzyko szkody?

Źródło: Ergo Hestia SA