ERGO Hestia opublikowała Raport Roczny za rok 2023, zatytułowany „Znaczenie”. Składa się on z dwóch części: publikacji oraz instalacji artystycznej – stworzonej przez artystkę Ewę Cieniak – którą podziwiać można w sopockiej centrali firmy.
Tegoroczną publikację sopocki ubezpieczyciel dedykuje Hestyjnemu Centrum Wolontariatu, które od ponad dekady angażuje pracowniczki i pracowników firmy w akcje dobroczynności. Raport „Znaczenie” wydany został w wersji papierowej i elektronicznej na stronie ERGO Hestii.
– Raport Roczny Grupy ERGO Hestia to dla nas bardzo ważne, cykliczne wydawnictwo. Poza swoją oczywistą funkcją – prezentacją wyników finansowych firmy – spełnia ono bowiem rolę przekaźnika wartości bliskich ERGO Hestii. Chcemy stawać się coraz lepsi na każdej płaszczyźnie. A bycie lepszymi jest równoznaczne z dzieleniem się dobrem i pomaganiem innym. Jesteśmy ubezpieczycielem – wspieranie poszkodowanych to istota naszej działalności – podkreśla Maria Rosa, prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii i dyrektorka Biura Marketingu i PR ERGO Hestii.
Hestyjne Centrum Wolontariatu od 2013 r. koordynuje wzajemną pomoc dla pracowniczek i pracowników ERGO Hestii, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, np. w związku z poważną chorobą w rodzinie. Wspomaga także działania firmowych fundacji: Integralia oraz Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Osoby zatrudnione w ERGO Hestii prowadzą również akcję wolontariacką honorowego oddawania krwi. Hestyjne Centrum Wolontariatu wzmacnia i wspiera aktywną postawę pracowników, którzy działają społecznie – w fundacjach czy stowarzyszeniach. Zgodnie z ideą Centrum, zaangażowanie w wolontariat daje coś dobrego nie tylko innym, ale też buduje zadowolenie z życia u samych wolontariuszy, dając im poczucie dumy z miejsca, w którym pracują.
Wstęga Möbiusa
„Znaczenie. Raport Roczny Grupy ERGO Hestia 2023” to opowieść o idei wolontariatu, którą rozszerza wspomniana instalacja w centrali ERGO Hestii.
Została wykonana z haftowanej tkaniny i nawiązuje do wstęgi Möbiusa, symbolizującej nieskończoność i ciągłość procesu pomocy i zaangażowania. Widzimy na niej wyhaftowane portrety osób zaangażowanych w rozwój hestyjnego wolontariatu. Wstęga to artystyczny zapis zarówno wolontariatu, jak i fundamentalnej dla ERGO Hestii idei bycia zaangażowanym w pomoc. Wykorzystana technika nie jest przypadkowa. Haft znany jest od początków działalności artystycznej człowieka, prehistorii. Miał fundamentalne znaczenie dla przetrwania naszego gatunku, ale również służył do przekazywania historii. Aktualnie, wciąż zyskuje na popularności. Tkaniny artystyczne często odczytywane są jako symbol solidarności, skupienia, medytacji, a także przekazania wartości i opowieści.
Projekt ,,Znaczenie” symbolizuje nie tylko pomoc innym, ale także takie wartości jak: budowanie wspólnoty, dobrostanu i poczucia dumy z miejsca pracy. Stanowi rodzaj pomnika, zapisu pewnej postawy, cechującej się chęcią czynienia dobra, potrzeby kontaktu z ludźmi, spłacania otrzymanego dobra i zdobywania nowych umiejętności. Językiem artystycznym mówi o tym sposób wykonania instalacji: ma formę dwustronnego pasa, 1 m na 9,7 m – poprzez połączenie jednej z krawędzi i jej przekręcenie o 180 stopni uzyskana została jedna powierzchnia, symbolizująca obustronną wymianę. Tworzy przestrzeń, do której można wejść. Stanowi zaproszenie do przyłączenia się i podjęcia wspólnych działań.
Wielowarstwowa symbolika
– Według mnie wstęga Möbiusa jest bliska idei wolontariatu, w którym zawsze jest i będzie coś do zrobienia. To „coś” to dobro, którym można się podzielić. Instalacja symbolizuje też proces transformacji i powrotu w rozumieniu ponownego włączania – każda z osób „zaopiekowanych” w ramach akcji wolontariackich nabiera energii, czuje się ważna. To jest ta pozytywna zmiana, która zachodzi dzięki wolontariackiemu dobru. Podobnie jest ze środowiskiem, naturą, naszym otoczeniem, w którym żyjemy. To dla niego zamieniamy auta na rowery, sadzimy kwiaty i lasy, dajemy ubraniom drugie życie i inicjujemy wiele innych działań. To wszystko ma ZNACZENIE – stąd tytuł instalacji – mówi Ewa Cieniak.
Ewa Cieniak w swojej twórczości eksperymentuje z różnymi materiałami i tkaninami. Haftuje, tworzy instalacje oraz eksperymentuje. Artystka jest absolwentką Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie na Wydziale Grafiki Warsztatowej i dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2020 r. otrzymała stypendium „Kultura w sieci”, w ramach którego stworzyła animowany film haftowany pt. „Tabula Rasa”. W roku 2021 zrealizowała projekt stypendialny pt. „Panorama Miasteczka” (ręcznie haftowana tkanina o długości ponad 21 metrów i szerokości 1 metra).
– W trakcie realizowania myśli przewodniej Raportu miałam mocne poczucie, że haftowanie zbiorowego portretu wolontariuszek i wolontariuszy ma sens. A jest to coś, czego szukam w każdej mojej pracy artystycznej. Mam nadzieję, że instalacja „Znaczenie” będzie inspirować do nowych akcji, działań i poruszeń serc – dodaje Ewa Cieniak.
Raport został przygotowany przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii i wydany przez Grupę ERGO Hestia.
Raporty Roczne Grupy ERGO Hestia realizowane są we współpracy z artystami i artystkami już od dekady. Do tej pory realizowali je: Matěj Frank „Przestrzenie” (2014), Katarzyna Kimak „Dialog” (2015), Hanna Piotrowska „Sieć” (2016), Agnieszka Mastalerz „Poznanie” (2017), Joanna Kunert „Sukces” (2018), Bruno Neuhamer „Raport życia” (2019), Natalia Bażowska, Norbert Delman, Krzysztof Maniak „Raport mniejszości. Tryptyk o bezradności” (2020), Julia Woronowicz „Współbycie. Historia Kuksonii Giętkiej” (2021) oraz Aleksander Małachowski „Horyzonty” (2022).
Źródło: Grupa ERGO Hestia