ERGO Hestia rozmawia z brokerami o ubezpieczeniu firm od szkód środowiskowych

Ministerstwo Ochrony Środowiska chce zwiększyć wykrywalność szkód w wyniku zatrucia czy zanieczyszczenia środowiska. Ubezpieczenia EKO mogą pomóc, potrzebna tylko większa świadomość.


Ubezpieczenia odpowiedzialności za szkody w środowisku to w Polsce wciąż nowość. Świadomość przedsiębiorców w zakresie ich odpowiedzialności za szkody wyrządzone środowisku naturalnemu jest coraz większa, natomiast nie zawsze wiedzą oni, że tę odpowiedzialność można objąć ubezpieczeniem.

W odpowiedzi na potrzebę dyskusji o tym ryzyku, rodzaju odpowiedzialności i możliwościach jej ubezpieczania ERGO Hestia kontynuuje rozpoczęty w 2016 roku cykl konferencji poświęconych właśnie ochronie środowiska i ubezpieczeniom szkód środowiskowych. Pierwsza część cyklu spotkań nosiła nazwę EKOlogicznie. W tym roku ubezpieczyciel spotkał się z brokerami pod hasłem EKOpraktycznie.

W ubiegłym roku omawialiśmy różnice pomiędzy klasycznym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej a ubezpieczeniem EKO mówi Aleksandra Ożdzińska, ekspert ds. ubezpieczeń ekologicznych w Biurze Ubezpieczeń OC ERGO Hestii. To był ważny moment do rozmów ze względu na prace Komisji Europejskiej nad regulowaniem tej odpowiedzialności. W tym roku  w poszerzonej formule położyliśmy nacisk na aspekty praktyczne. Zaprezentowaliśmy aktualne dane o szkodach w środowisku zgłoszone w Polsce według danych statystycznych Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Omówiliśmy też szczegółowo proces likwidacji szkody środowiskowej oraz funkcjonowanie zasady ryzyka w odpowiedzialności środowiskowej względem zasady ryzyka znanej w prawie cywilnym podsumowuje Aleksandra Ożdzińska.

– Aktualnie obserwujemy wzrastające zainteresowanie klientów ubezpieczeniami szkód w środowisku zauważa Michał Kiesiński, dyrektor Departamentu Rozwoju EIB. Niemniej jednak główną przeszkodą do rozwoju tej linii ubezpieczeń nadal jest niska świadomość korzystających ze środowiska co do ryzyka, na jakie są narażeni oraz zakresu i skali potencjalnej odpowiedzialności. Ponadto silnie zakorzenione jest mylne przekonanie, że w razie emisji niebezpiecznych substancji do środowiska, w pierwszej kolejności akcje ratowniczą zobowiązane są podjąć państwowe jednostki ratownictwa. Podjęta przez Ergo Hestię inicjatywa poszerzenia wiedzy brokerów w przedmiocie zasad odpowiedzialności oraz dostępnej oferty ubezpieczeniowej jest tym bardziej cenna podkreśla Michał Kiesiński.

Ubezpieczenie EKO stanowi zabezpieczenie pokrycia kosztów działań naprawczych w przypadku zaistnienia szkód w środowisku. Nawet w przypadku niewypłacalności sprawcy możliwe jest przywrócenie środowisku naturalnemu równowagi, odtworzenie chronionych gatunków lub odbudowanie ich siedlisk. Koszty działań naprawczych mogą być olbrzymie. W kwietniu ub.r. 12 państw członkowskich Unii Europejskiej podało koszty takich działań po 142 szkodach w środowisku, jakie miały miejsce na ich terytoriach. Stanowiły one zaledwie 10 proc. wszystkich szkód w środowisku a koszty ich naprawy wyniosły 180 mln euro.