Ericsson i Solidex budują największą szerokopasmową sieć teleinformatyczną w Polsce

Wartość kontraktu opiewa na 52 mln złotych. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Zakończenie projektu planowane jest na połowę 2007 roku. Projekt zakłada budowę sieci szkieletowej opartej na technologii DWDM i MPLS, radiowej sieci dostępowej oraz dwóch ośrodków zarządzania siecią. Ericsson zapewnia technologię i produkty niezbędne do realizacji kluczowego element projektu – jakim jest system zarządzania.

Sieć teleinformatyczna, której operatorem będzie KPSI, zapewni dostęp administracji lokalnej do szerokiego wachlarza usług, np. telefonii i internetu, a także będzie stanowić platformę dla telemedycyny, telenauczania, telekonferencji, telepracy, systemu: zarządzania bezpieczeństwem i administacją powiadamiania ratunkowego i monitoringu środowiska dla całego województwa. Szczególny nacisk położony jest na dostępność sieci oraz jej zawartość dla terenów łabo zurbanizowanych i wiejskich.

„Ericsson energicznie wchodzi na rynek publiczny, który stanowi jeden z celów strategicznych naszej firmy w Polsce – powiedział Lars E. Svensson, prezes firmy Ericsson sp. z o.o. – Nasze doświadczenie w realizowaniu podobnych projektów na świecie stanowi gwarancję wysokiej jakości funkcjonowania sieci”.

W ramach realizowanego projektu Solidex jest odpowiedzialny za dostawę, wdrożenie i integrację systemów informatycznych.

„Budowa tak dużej i skomplikowanej sieci w tak krótkim czasie, stanowi wyzwanie dla każdej organizacji. Solidex zawsze chętnie podejmował się takich wyzwań i wywiązywał się z ich realizacji w wyznaczonym terminie, głównie dzięki kadrze wysokiej klasy specjalistów. Także teraz, wsparci przez uczestnika konsorcjum, firmę Ericsson, na pewno zakończymy projekt sukcesem” – powiedziała Dorota Małachowska, Prezes Zarządu Solidex SA.

„Realizacja jednego z najbardziej ambitnych i rozbudowanych systemów regionalnej sieci szerokopasmowej w Europie przyniesie korzyści nie tylko Jednostkom Samorządu Terytorialnego, czy urzędom administracji państwowej. Dalszym naturalnym etapem rozwoju sieci będzie jej udostępnienie mieszkańcom, którzy dzięki temu uzyskają powszechny i tańszy dostęp do Internetu szczególnie w terenach wiejskich i w mniejszych miastach” – powiedziała Krystyna Nowak, Dyrektor Kujawsko-Pomorskiej Sieci Informacyjnej Sp. z o.o.