EURO 2012 vs. MŚ 2010

Stadiony nie będą gotowe na czas, poziom telekomunikacji nie dopowiada światowym standardom, a przestępczość jest poza kontrolą – oto najczęściej powtarzane krytyczne opinie, z reguły formułowane bezosobowo, bez powoływania się na konkretne dowody. (…)

Z dziesięciu obiektów, na których będą rozegrane mistrzostwa, pięć zostanie zbudowanych od podstaw, cztery zmodernizowane, a jeden gruntownie przebudowany. W grudniu 2006 roku szef FIFA, Sepp Blatter, po wizycie w RPA wyraził pewne zastrzeżenia co do tempa postępu prac.

Stadion imienia Nelsona Mandeli w Port Elizabeth powinien zostać zbudowany w ciągu 24 miesięcy, co byłoby światowym rekordem dla tej wielkości obiektów. Ale, dla kontrastu, Green Point Stadium w Cape Town, powstaje mimo protestów mieszkańców ekskluzywnych dzielnic. Nie podoba im się lokalizacja obiektu w pobliżu Waterfront – popularnym miejscu odwiedzanym przez turystów, pełnym restauracji, sklepów, pubów i kin. (…)

Brytyjski dziennik „Daily Telegraph” napisał, że impreza jest zagrożona i może okazać się „największym niewypałem w historii”. – Infrastruktura miejscowej telewizji jest tak stara i fatalnie konserwowana, że awaria jednego bezpiecznika może sprawić, że nikt, poza kibicami na stadionie, nie obejrzy meczu podczas finałów – argumentował dalej. Pod koniec ubiegłego roku Morris Iemma, premier Nowej Południowej Walii – jednej z prowincji Australii – stwierdził „życzliwie”, że jego kraj w razie potrzeby mógłby się podjąć organizacji finałów. (…)

Być może infrastruktura południowoafrykańskiej telewizji nie jest na takim poziomie jak wyposażenie stacji z Ameryki Północnej czy Europy. Nie przeszkodziło to jednak szefowi Komitetu Organizacyjnego mistrzostw, Danny’emu Jordaanowi, stwierdzić, że w 2010 roku transmisję z finałów obejrzy kilka miliardów widzów za pośrednictwem 376 kanałów w 214 krajach! (…)

Republika Południowej Afryki jako pierwszy kraj z Afryki otrzymał prawo do organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej. Ale to nie jest pierwsza poważna impreza sportowa, która będzie gościć w tym kraju. W RPA rozegrano, m.in.: Puchar Świata w rubgy, Puchar Świata w krykiecie oraz piłkarski Puchar Narodów Afryki. (…)

Zdecydowana większość wierzy, że impreza będzie miała pozytywny wpływ na rozwój gospodarki i przyczyni się do poprawy poziomu życia najbiedniejszych. Nie można zapominać, że ciągle setki tysięcy ludzi żyje w prowizorycznych domach, nie mających tak elementarnego wyposażenia jak elektryczność i bieżąca woda. Wielu z nich już znalazło pracę przy budowie stadionów, portów lotniczych, dróg i innej infrastruktury. Bez przyznania RPA organizacji mistrzostw nie mieliby na to szans! (…)

Autor artykułu jest szefem działu sportowego gazety „Weekend Argus” z Cape Town.

Więcej w październikowym „Magazynie Futbol”