Eurodolar przy istotnym wsparciu

Po pojawieniu się wczoraj po południu informacji o obniżeniu długo i krótkoterminowego ratingu Grecji przez agencję S&P kurs głównej pary walutowej znacznie się onniżył. Również kolejne doniesienia z innych podmiotów zajmujących się oceną wiarygodności kredytowej nie nastrajały pozytywnie inwestorów.

Agencja Fitch na razie tylko rozważa obniżenie oceny kredytowej, a Moody’s umieścił rating Grecji na liście obserwacyjnej z możliwością jego obniżenia w przyszłości. To wszystko spowodowało, że eurodolar dotarł wczoraj w sesji amerykańskiej do okolic istotnego wsparcia na 1,4250. Poziom ten okazał się jednak zbyt silny do sforsowania i kurs odbił się od niego powracając w okolice 1,4370. To tylko chwilowo zatrzymało wczorajszą przecenę, gdyż dziś o poranku kurs pary EUR/USD znów notuje wartości w okolicy wsparcia, które przy pustym kalendarium makroekonomiczny może spróbować przebijać, choć nie będzie to łatwe zadanie. Uwagę inwestorów zwróci dziś na pewno aukcja 26 tygodniowych bonów skarbowych. Powtórzenie wyniku ze sprzedaży 12 kwietnia może być trudne ze względu na atmosferę spekulacji na temat restrukturyzacji zadłużenia, czy nowej pożyczki od MFW i UE jaka panuje w ostatnim czasie wokół Grecji.

Duża zmienność złotego

Polska waluta w obliczu ostatnich doniesień zachowuje dużą zmienność. Z jednej strony złotego wspiera wymiana walut zagranicznych prowadzona na rynku walut przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Z drugiej zaś słabnięcie polskiego pieniądza wynika ze wzrostu awersji do ryzyka. Głównym źródłem i przyczyną wycofywania się inwestorów z ryzykowniejszych aktywów są toczące się od jakiego czasu i przybierające ostatnio na sile dyskusje na temat greckiego zadłużenia. To w głównej mierze skupia zainteresowanie inwestorów, którzy mogą poprzez to mniejszą uwagę zwrócić na rozpoczynające się dziś dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jutrzejszą decyzję ws. stóp procentowych. Wynikać to może także z tego, że oczekiwania co do majowej podwyżki są niskie, mimo wysokiego ostatniego odczytu inflacji konsumenckiej na poziomie 4,3% r/r. Poranny kurs pary USD/PLN kształtuje się w okolicy 2,7515, a EUR/PLN 3,9340.

Dziś także bez danych

Na dziś nie zaplanowano żadnych istotnych publikacji makroekonomicznych, dlatego rynek nadal bardziej będzie reagował na doniesienia rynkowe.

Źródło: FMC Management