Europa dominuje w rankingu Top 75 Centrów Światowego Handlu

Doroczne badania zlecone przez MasterCard, których zadaniem jest ocena i opracowanie rankingu głównych miast pod względem ich wypełniania najważniejszych funkcji łączących rynki i gospodarkę całego świata, wykazało, że cztery z pierwszych 10 miast, oraz 10 z pierwszej 25-ki usytuowane są w Europie. Są to Londyn (#1), Paryż (#7), Amsterdam (#10), Madryt (#11), Kopenhaga (#14), Zurych (#15), Sztokholm (#16), Mediolan (#20) i Berlin (#23).

Badania pokazują także znaczące różnice w efektywności miast Europy Zachodniej i Środkowo – Wschodniej. Z tych ostatnich tylko sześć znalazło się w rankingu. Praga osiągnęła najwyższy wynik w tej grupie (#49), przed Moskwą (#51), Budapesztem (#52), Warszawą (#59), Istambułem (#64) i Sankt Petersburgiem (#67). Jednakże rynki wschodzące Europy Środkowo – Wschodniej charakteryzują się większym dynamizmem, co pokazały porównania ich kolejnych rocznych wyników w badaniu Indeksu w stosunku do wyników wiodącego miasta rankingu, Londynu. Warszawa znalazła się na 48 miejscu według wskaźnika najlepszych warunków do życia. W wymiarze przepływu finansów Warszawa zajęła 36 miejsce zostawiając za sobą Pragę, Wiedeń, Dublin a nawet Berlin i Brukselę.

Profesor Peter J. Taylor, Dyrektor Sieci Badania Globalizacji i Miast na Świecie (Globalisation and World Cities Research Network – GaWC) z Uniwersytetu Londonborough w Wielkiej Brytanii powiedział: „Utrzymująca się silna pozycja globalnych centrów handlu w Europie Zachodniej pokazuje, jak ważne są czynniki i procesy historyczne, takie jak władza, demokracja i stabilność. Niemniej równie interesujące są wyniki miast Europy Środkowo – Wschodniej, udowadniające, że globalny system gospodarczy pozostaje dynamiczny, a rynki wschodzące zmieniają pejzaż ekonomiczny regionu.”

Javier Perez, Prezes MasterCard Europe powiedział: „Zrozumienie dynamiki światowych ośrodków miejskich oraz pozyskanie wiedzy o wpływie lokalnych warunków rynkowych jest ważnym czynnikiem definiowania przewagi konkurencyjnej spółki. MasterCard myśli globalnie, lecz działa na poziomie lokalnym. Mamy nadzieję, że wyniki badań Indeksu Centrów Światowego Handlu będą także przydatne innym organizacjom w podążaniu podobną drogą.”

Indeks Centrów Światowego Handlu 2008 ocenia 75 miast pod względem siedmiu wymiarów: ram politycznych i prawnych, stabilności gospodarczej, łatwości prowadzenia działalności gospodarczej, przepływów finansowych, centrum biznesu, budowania wiedzy i przepływu informacji oraz jakości życia, na które składają się 43 główne wskaźniki i 74 wskaźników niższego poziomu. Z analizy tych danych wynika punktacja każdego miasta. Ten program badawczy opracowany został przez światowej renomy Panel Ekspertów dziedzin takich jak nauki ekonomiczne, socjologia i urbanistyka. Przewodniczącym Panelu był Dr Michael Goldberg, Dyrektor Programu Centrów Światowego Handlu MasterCard. Pełny raport dostępny jest pod adresem:

www.mastercardworldwide.com/insights.

Kluczowe wyniki badania:

Europa

Londyn utrzymuje silne pierwsze miejsce Centrum Światowego Handlu. Silna i stabilna gospodarka, dynamiczne rynki finansowe i polityczno – prawne ramy wspierające wysoki poziom handlu międzynarodowego stawiają Londyn po raz kolejny na pierwszej pozycji rankingu Indeksu Centrów Światowego Handlu 2008. Miasto to znacznie wyprzedza rywali w większości mierzonych obszarów, jednakże w zakresie jakości życia ma sporo do nadrobienia względem innych wiodących aglomeracji.

Madryt w dalszym ciągu jest liderem finansowym, tym razem już w pierwszej piątce Centrów Światowego Handlu w Europie. Madryt utrzymuje trend wzrostu jako kluczowe miasto Europy, awansując z #16 w 2007 na pozycję #11 w rankingu światowym, a z #6 na #5 w Europie. Stabilny PKB Madrytu, rynek walutowy i silny rynek papierów wartościowych w połączeniu z wysokim standardem życia plasują to miasto w towarzystwie najbardziej prominentnych metropolii: Londynu, Paryża, Frankfurtu i Amsterdamu.

Amsterdam ważnym miastem Europy. Amsterdam – historycznie centrum innowacyjnej myśli finansowej, gdzie wymyślono koncepcję własności akcji – wznosi się w rankingu na pozycję czwartego europejskiego miasta w światowej pierwszej dziesiątce. Awans Amsterdamu, miasta, którego gospodarka należy do najstabilniejszych na świecie, oferującego wysoki standard życia, silne ramy prawne i polityczne, obrazuje wciąż utrzymujące się znaczenie Europy jako dominującego gracza gospodarczego na świecie.

Frankfurt spada o jedno miejsce, ujawniając zmiany rynku usług finansowych Europy Wschodniej. Miejsce Frankfurtu w pierwszej dziesiątce odzwierciedla historię bankowości w Europie na przestrzeni ostatnich dwustu lat, ale jego spadek z miejsca #7 w 2007 roku na #8 w 2008 jest wynikiem rosnącej autonomii usług finansowych w Europie Wschodniej, dla której Frankfurt pełnił niegdyś rolę „bankiera na wygnaniu”.

Paryż wyprzedza Frankfurt zajmując pozycję #7 w rankingu. Siła Paryża w zakresie edukacji uniwersyteckiej, stabilność ekonomiczna i tworzenie wiedzy, jak również jego rola węzła międzynarodowego i lokalnego transportu lotniczego pozwoliła metropolii wyprzedzić Frankfurt w rankingu Indeks 2008, spychając go z miejsca #7 w 2007 roku na pozycję #8 w roku 2008.

Moskwa najbardziej poprawia swoją punktację w badaniu Indeksu. Ten wynik odzwierciedla rozwój gospodarczy Moskwy i jej rolę źródła kluczowych towarów dla Europy Wschodniej. Jako miasto, które największą ilością punktów dorównało do Londynu w porównaniu z rokiem ubiegłym, Moskwa reprezentuje rosnącą rolę Europy Wschodniej dla całej gospodarki światowej.

Azja

Osiem azjatyckich miast znalazło się wśród pierwszych 25 miast w rankingu Centrum Światowego handlu. Są to Tokio, Singapur, Seul, Sydney, Hong Kong, Osaka, Taipei i Szanghaj. Potwierdza to prominentną rolę Azji w światowej gospodarce.

Szanghaj poprawił swój wynik w rankingu o osiem miejsc. Szanghaj – jedno z najbardziej zaludnionych i najszybciej rozwijających się miast świata – wszedł do pierwszej 25-ki awansując z pozycji #32 w 2007 roku. Skok Szanghaju, spowodowany stabilnością gospodarczą, polityczno – prawnymi uwarunkowaniami, jak również rosnącą jakością życia i dynamicznym rozwojem chińskiej gospodarki, pokazuje jego znaczenie jako globalnego centrum wzrostu ekonomicznego zarówno dla gospodarki Chin, jak i dla całej Azji.

Ameryka Łacińska

Ameryka Łacińska staje się coraz bardziej konkurencyjna i zglobalizowana. Siedem miast Ameryki Łacińskiej znalazło się na naszej liście 75 Centrów Światowego Handlu, z Santiago jako liderem regionu, wysoką pozycję miasto to zawdzięcza doskonałej atmosferze biznesowej i stabilnej sytuacji prawnej i ekonomicznej. Sao Paulo także osiągnęło wysoki wynik i znalazło się w pierwszej 20 miast pod względem wolumenu rynku finansowego.

Bogota znalazła się pośród pięciu najbardziej rozwijających się miast na świecie. Stabilna gospodarka Bogoty oraz wzrastająca jakość życia powodują, że jest to miasto w Ameryce Łacińskiej, które należy z uwagą obserwować.

Bliski Wschód

Dzięki doskonałym warunkom biznesowym Dubaj jest liderem na Bliskim Wschodzie. Jako węzeł transportu lotniczego i towarowego całego regionu, Dubaj charakteryzuje się elastycznym klimatem dla biznesu, oferując optymalne środowisko dla rozwoju firm. Także warunki polityczne i prawne Dubaju sprawiają, że to właśnie miasto ma tak sprzyjające warunki do prowadzenia interesów globalnych na Bliskim Wschodzie.

Ameryka Północna

Nowy Jork i Chicago utrzymują wiodącą pozycję w regionie. Tylko dwa miasta Ameryki Północnej w pierwszej 10. światowych centrów biznesu – Nowy Jork i Chicago – opierają swoją pozycję na silnych rynkach finansowych i mocnym amerykańskim klimacie biznesowym.

Vancouver ma najlepsze warunki do życia ze wszystkich miast na świecie. Oprócz Vancouver, także dwa inne kanadyjskie miasta – Toronto i Montreal – znajdują się w pierwszej 20. miast o najlepszych warunkach do życia – miary, która obejmuje takie czynniki jak wolność osobista, klimat, możliwości spędzania czasu wolnego i inne czynniki określające jakość życia.

Los Angeles wypada z pierwszej dziesiątki. Spadek Los Angeles na miejsce #17 w 2008 – w porównaniu z #10 w 2007 jest po części skutkiem czynników dotyczących łatwości prowadzenia działalności gospodarczej w tej metropolii, a po części obecną sytuacją gospodarki amerykańskiej. Niemniej miasto to plasuje się na pozycji #4 wśród miast Ameryki Północnej, za Nowym Jorkiem, Chicago i Toronto.