Europa – najpopularniejszym kierunkiem turystycznym na świecie. KE określa nowe ramy dla europejskiego sektora turystyki

Z początkiem lipca Komisja Europejska opublikowała nowy komunikat dotyczący sektora turystyki. Założenia w nim zawarte mają na celu zapewnienie Europie pozycji najchętniej obieranego kierunku turystycznego na świecie.

W komunikacie podkreślono znaczenie turystyki jako strategicznej gałęzi gospodarczej Unii Europejskiej. Zgodnie z danymi podanymi przez KE unijną branżę turystyczną tworzy 1,8 mln firm, z których znaczną część stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Zapewnia ona 5,2% miejsc pracy i przyczynia się do wypracowania ponad 5% europejskiego PKB.

Jednocześnie wskazano na trudności, z jakimi ostatnio musiał zmierzyć się europejski sektor turystyczny. Odczuwalny od 2008 kryzys gospodarczy i finansowy, starzenie się społeczeństwa, a także wybuch wulkanu Eyjafjoll niewątpliwie wpłynęły na popyt na usługi turystyczne i ukazały jak chwiejna jest ta branża. Mając to na uwadze Komisja Europejska przedstawiła propozycje inicjatyw promujących konkurencyjność sektora turystyki, jego zrównoważony i oparty na jakości rozwój oraz tworzenie wizerunku Europy jako wyjątkowego kierunku turystycznego.

KE stawia przede wszystkim na poprawę konkurencyjności turystyki w UE poprzez zachęcanie do różnicowania oferty turystycznej, szczególnie promowanie tematycznych produktów turystycznych, podkreślających dziedzictwo kulturowe Europy. Nacisk położony jest również na rozwijanie innowacji w sektorze turystycznym oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych, które pozwolą podmiotom zaangażowanym w turystykę dostosować się do zmieniających się trendów i oczekiwać klientów. Planowane jest utworzenie platformy „TIK i Turystyka” skupiającej głównych aktorów sektora turystyki ( agencje podróży, hotele, itp.).

Kolejną propozycją służącą poprawie konkurencyjności sektora turystyki są działania na rzecz przedłużenia sezonu turystycznego. Planowanym działaniem w tym aspekcie jest usprawnienie programu wymiany turystycznej umożliwiającej, szczególnie kilku grupom docelowym -młodym ludziom, osobom starszym, rodzinom o niskich dochodach oraz osobom o ograniczonej mobilności podróżowanie poza sezonem turystycznym. Ponadto, opracowanie mechanizmu wymiany informacji na poziomie europejskim może usprawnić koordynowanie terminów wakacji szkolnych pomiędzy państwami członkowskimi.

Dla lepszej koordynacji badań naukowych prowadzonych w dziedzinie turystyki Komisja Europejska proponuje rozbudowanie bazy wiedzy społeczno-gospodarczej na temat tego sektora. W perspektywie średnioterminowej wirtualne Europejskie Obserwatorium Turystyki może ułatwić współpracę na rzecz koordynacji i analizy badań naukowych w dziedzinie turystyki. Może ono również pełnić rolę unijnego zbioru informacji na temat przemysłu turystycznego.

Drugim obszarem działań, który ma zapewnić Europie pozycję najpopularniejszego kierunku turystycznego jest pobudzanie rozwoju zrównoważonej i odpowiedzialnej turystyki wysokiej jakości. W tym zakresie KE proponuje następujące działania:

Uzupełnieniem wcześniej przytoczonych działań ma stać się także propagowanie wizerunku Europy, jako zbioru zróżnicowanych kierunków turystycznych wysokiej jakości. Ma się do tego przyczynić przede wszystkim promocja portalu visiteurope.com, a także opracowanie i promowanie we współpracy z państwami członkowskimi, prawdziwej europejskiej marki, która wspomoże działania promocyjne na poziomie krajowym i regionalnym oraz umożliwi europejskim kierunkom turystycznym wyróżnienie się spośród innych atrakcyjnych dla turystów miejsc na świecie.

W komunikacie wskazano również na potrzebę większego włączenia turystyki w pozostałe obszary polityki Unii Europejskiej i pełniejsze wykorzystanie na jej rzecz istniejących instrumentów finansowych. Jednocześnie podkreślono, iż przedstawione ramy polityki są pierwszym krokiem, potrzebna jest dalsza dyskusja nad projektami, jakie można zrealizować w zakresie turystyki. Najbliższą okazją otwartej debaty na temat sektora turystycznego będzie, planowane na listopad 2010 roku, Europejskie Forum Turystyki.

Źródło: http://ec.europa.eu/,  http://msport.gov.pl/

/kwo

Źródło: Bankier.pl