Europass: podróże kształcą? Udowodnij to!

Europass – Mobilność to dokument, który pozwoli nadać wyjazdom edukacyjnym realną wartość. Każda dłuższa podróż do innego kraju, innej kultury zostawia w pamięci niezatarty ślad. Teraz ślad ten pozostanie również w dokumentach, pomagając w zdobyciu pracy zgodnej z oczekiwaniami i kompetencjami. Dzięki dokumentowi Europass – Mobilność można przedstawić pracodawcy w sposób rzetelny i profesjonalny doświadczenia zdobyte podczas zagranicznych wyjazdów – takiej możliwości nie dawały w pełni wcześniej wydawane zaświadczenia. Europass – Mobilność pozwala w sposób zwięzły i klarowny przedstawić zdobyte podczas wyjazdu umiejętności zarówno zawodowe, jak i pozazawodowe. W czasie pobytu za granicą uczymy się bowiem nie tylko jak najlepiej wykonywać powierzone nam obowiązki, ale też szlifujemy znajomość języka, uczymy się szybkiej i bezbolesnej adaptacji do nowych warunków życia, nawiązywania kontaktów z nowymi ludźmi, tak potrzebnych w późniejszej karierze zawodowej. Złożenie takiego dokumentu sygnalizuje też rekrutującym gotowość do podejmowania wyzwań związanych z podróżami i pracą poza granicami kraju, co w znaczącym stopniu może wpłynąć na ich ostateczną decyzję. Doświadczeni pracodawcy wiedzą, jak ważną cechą współcześnie jest mobilność i potrafią docenić tę cechę u przyszłych pracowników.

Dokument Europass – Mobilność został skonstruowany tak, aby jego posiadacz mógł zaprezentować zdobyte umiejętności zawodowe w sposób jak najpełniejszy. W dokumencie przedstawia sie nie tylko zdobyte umiejętności, ale również zadania, które były wykonywane podczas wyjazdu, osiągnięcia zawodowe i uzyskane oceny. Do uzupełnienia są rubryki dotyczące zarówno umiejętności językowych jak i np. społecznych. Jeżeli w czasie wyjazdu składający pomagał w organizacji konferencji, lub sam przygotowywał warsztaty może wpisać to w części zatytułowanej „Umiejętności i kompetencje organizacyjne”. Nowo nabyte umiejętności w posługiwaniu się sprzętem komputerowym, czy znajomość programów powinny zostać zaznaczone rubryce przeznaczonej obsłudze komputera.

Dokument Europass – Mobilność może otrzymać każdy, niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia czy statusu zawodowego. Dokumentem można potwierdzić wyjazdy na zagraniczne szkolenia, staże czy praktyki odbyte po 1.01.2005 w granicach Unii Europejskiej lub EFTA, a zorganizowane w ramach wspólnotowych programów edukacyjnych takich jak Sokrates, Erasmus czy Leonardo da Vinci lub innych inicjatyw edukacyjnych finansowanych ze środków pozawspólnotowych. Programy UE automatyczne spełniają wszystkie kryteria jakości odnoszące się do dokumentu Europass-Mobilność i beneficjenci tych programów otrzymują dokument jedynie na podstawie wniosku organizacji wysyłającej ich na stypendium. Wyjazdy w ramach innych inicjatyw edukacyjnych np. dwustronnych umów pomiędzy szkołami, uczelniami czy firmami, muszą spełniać kryteria jakości określone w decyzji ustanawiającej Europass, co ma odzwierciedlenie w stworzonym dla nich formularzu wniosku. O wystawienie dokumentu mogą ubiegać się firmy i organizacje wysyłające, więc w celu otrzymania dokumentu osoba wyjeżdżająca musi zwrócić się do jednostki, która była organizatorem stażu, szkolenia lub praktyki zagranicznej.

Europass – Mobilność jest wydawany bezpłatnie w języku ojczystym posiadacza, oraz w języku, jakim posługiwał się on w kontaktach z przyjmującą go organizacją a także, na życzenie, w innym języku europejskim.

Aby uzyskać możliwość wydawania dokumentu Europass – Mobilność instytucje realizujące projekty powinny wypełnić wniosek, który znajduje się na stronie Krajowego Centrum Europass www.europass.org.pl i odesłać go na adres europass@cofund.org.pl. Z KCE mogą też kontaktować się sami zainteresowani otrzymaniem dokumentu w celu uzyskania pełnej informacji o możliwościach, jakie on daje.

O Europass:

Europass to zbiór dokumentów, które pozwalają na lepszą prezentację doświadczenia zawodowego i umiejętności przed pracodawcą w Polsce i na terenie Unii Europejskiej. Europass, został przyjęty decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 grudnia 2004 r. i obowiązuje od 1 stycznia 2005 roku.

W skład Europass wchodzą: Europass – CV, Europass – Paszport Językowy, Europass – Suplement do Dyplomu, Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe oraz Europass – Mobilność.