Europejski PayPal ma licencję bankową!

Luksemburg w świecie finansów już od dawna jest synonimem liberalnego prawa, przychylnego inwestorom. To tutaj lokują swoją działalność różnego rodzaju fundacje, fundusze inwestycyjne, czy inne instytucje, które boją się podatków i biurokratycznej mitręgi w swoich rodzinnych krajach. Bezpośrednim efektem ostatniej decyzji luksemburskiej KNF, jest także przeniesienie Europejskiej siedziby PayPal do Luksemburga. Do tej pory był to Londyn. Jednak to nie szybkość jest w tym przypadku najważniejsza. Luksemburg jest członkiem Unii Europejskiej, a dzięki temu taka instytucja finansowa wykorzystując tzw. jednolity paszport może bez problemów rozpocząć działalność w innym kraju Unii, w tym również w Polsce. Efekt? Dla wirtualnej instytucji, jaką jest PayPal, jest to możliwość działania w każdym zakątku tego ogromnego rynku. Z taką bazą klientów PayPal może stanowić realną konkurencję dla europejskich banków. Według badań Forrester Research, 23% internautów dokonujących wirtualnych transakcji korzysta z PayPal. To realna strata dla banków, które mogłyby te transakcje obsługiwać samodzielnie. Nie wolno zapominać, że PayPal to również tysiące sklepów internetowych, a przede wszystkim eBay.com, czyli największe targowisko świata. Użytkownicy PayPal mogą przelewać pieniądze na drugie konto natychmiast, 7 dni w tygodniu, bez jakichkolwiek ograniczeń. Takiego rozwiązania nie zapewnia żaden tradycyjny bank. Warto przypomnieć, że taki przelew można zrobić również z jednego do drugiego kraju.

Licencja bankowa otwiera PayPalowi drogę do zdobycia europejskiego rynku detalicznego. Do tej pory musiał on bowiem współpracować z tradycyjnymi bankami – na przykład przy wydawaniu kart kredytowych. Obecnie może zaproponować takie produkty samodzielnie. Już teraz na wybranych rynkach użytkownicy PayPal mogą korzystać z płatności mobilnych, kart debetowych czy kredytowych. Niektóre firmy wręcz zrezygnowały z innych metod płatności na rzecz PayPala. Potencjalny rozwój firmy jest zatem praktycznie nieograniczony.

System PayPal działa już w 15 krajach UE. W ojczystym języku mogą z niego korzystać między innymi mieszkańcy Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Wielkiej Brytanii, a także Polski. PayPal funkcjonuje już łącznie na 190 rynkach. W samej tylko Europie PayPal dostępny jest na około 100 tys. witrynach internetowych. Dynamiczny rozwój powoduje, że w ostatnim roku tylko w Europie za jego pomocą zaksięgowano transakcje o łącznej wartości 8,4 miliarda dolarów.

W naszym kraju usługa PayPal jest raczej mało popularny. Znacznie taniej jest zrobić bowiem zwykły przelew bankowy przez internet lub skorzystać z konkurencyjnych, rodzimych podmiotów. Warto jednak pamiętać, że o ile w Polsce przelew bankowy zostaje wykonany w ciągu jednego dnia, to w wielu europejskich krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii, ta sama usługa zajmuje 3-4 dni robocze. Oczywiście nie oznacza to, że w przyszłości PayPal nie znajdzie dobrego sposobu i nie zaatakuje mocniej naszego rynku.