Unijne badania wskazują na to, że w 2018 r. gospodarce Unii może przybyć 5 mln miejsc pracy i o 63 mld euro.
Na unijnym rynku aplikacji – programów przeznaczonych dla urządzeń przenośnych – zatrudnionych jest już 1 mln programistów i 800 tys. osób zajmujących się marketingiem i funkcjami pomocniczymi. Jak wynika z wydanego niedawno sprawozdania English, liczba ta może do 2018 r. wzrosnąć do prawie 5 mln osób.
Unijny sektor aplikacji przynosi obecnie 17,5 mld euro rocznie. Dzięki zwiększeniu sprzedaży, intensyfikacji reklamy i rozszerzeniu zakresu zadań zleconych roczne przychody mogłyby wzrosnąć do 63 mld euro w ciągu najbliższych 5 lat.
Przezwyciężenie braku wykwalifikowanych pracowników
UE jest światowym liderem w zakresie gier do urządzeń przenośnych. Mimo to Unia cały czas pozostaje w tyle za USA, jeśli chodzi o szkolenie programistów i ich pensje.
Aby zaradzić temu problemowi, UE współpracuje na zasadach partnerskich z przedsiębiorstwami i innymi organizacjami w ramach „Wielkiej koalicji na rzecz miejsc pracy w sektorze cyfrowym” English. Celem tej inicjatywy jest, by więcej osób – zwłaszcza osób młodych – posiadło odpowiednie umiejętności cyfrowe. Dzięki temu można by było obsadzić rosnącą liczbę wolnych etatów w unijnym sektorze IT.
Ponadto UE uruchomiła europejski portal otwartych zasobów edukacyjnych „Open Education Europa”, dzięki któremu studenci, profesjonaliści i instytucje oświatowe mogą dzielić się otwartymi, wolnodostępnymi zasobami edukacyjnymi.
Kłopoty techniczne
Jeśli UE ma osiągnąć swój potencjał w sektorze aplikacji, trzeba usunąć pewne słabe punkty. Do punktów tych należą: słaba łączność bezprzewodowa, problemy z łącznością transgraniczną i ograniczenia w usługach sieciowych w niektórych państwach członkowskich.
Problemem dla programistów w UE jest również brak usług 4G i interoperacyjności między amerykańskimi platformami takimi jak Android, iOS i Facebook. Faktyczna zależność od takich platform zmniejsza również zyski.
Pomoc dla unijnych przedsiębiorstw
W UE jest ponad 500 mln konsumentów – tak więc istnieje ogromny potencjał dla przedsiębiorstw i programistów. Aby ułatwić osobom z pomysłami dostęp do rynku, UE pracuje nad uproszczeniem przepisów unijnych w zakresie praw autorskich i udzielania licencji.
Aby wspierać technologie informacyjno-komunikacyjne i przedsiębiorczość online w Europie, UE uruchomiła inicjatywę „Startup Europe”, która umożliwia początkującym przedsiębiorcom współpracę z liderami rynku polegającą na wymianie pomysłów i rozwijaniu nowych produktów i usług.
Dalsze działania
Parlament Europejski dyskutuje obecnie nad inicjatywą „Łączność na całym kontynencie” English. Inicjatywa ta obejmuje usprawnienie usług 4G i usług w zakresie dostępu szerokopasmowego, co będzie miało zasadnicze znaczenie dla przyszłości unijnego sektora aplikacji.
Komisja Europejska