Europejskie banki publiczne spotkają się w Warszawie

5 maja odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. „Rola Banków Publicznych w Europejskiej Gospodarce”. Gospodarzem spotkania jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Europejskie Stowarzyszenie Banków Publicznych (EAPB).

Konferencja jest pierwszym w Polsce i zarazem pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej spotkaniem bankowców poświęconym roli banków rozwoju – public development banks, po kryzysie finansowym. Konferencja będzie miała miejsce na Zamku Królewskim w Arkadach Kubickiego.

 
Gośćmi współorganizowanego przez BGK i EAPB spotkania będą prezesi europejskich banków publicznych i międzynarodowych instytucji finansowych, przedstawiciele władz publicznych oraz administracji, think tanków oraz ekonomiści. Jest to pierwsze tak duże wydarzenie organizowane w Polsce poświęcone bankowości publicznej i jej roli w rozwoju gospodarczym państw.

W trakcie konferencji prelekcje wygłoszą mi.n Dr Carel van Eykelenburg, Prezes, Bank Nederlandse Gemeenten, Christian Krämer, Pierwszy Wiceprezes z KfW Bankengruppe z Niemiec, Dr Martin Murtfeld, były Pierwszy Wiceprezes, Council of Europe Development Bank , Petter Skouen, Prezes Kommunalbank w Norwegii i Wiceprezes EAPB Anton Rop, Wiceprezes, European Investment Bank, Przedstawiciel Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Bernardo Bini Smaghi, Dyrektor, Departament Międzynarodowej Współpracy, Cassa Depositi e Prestiti we Włoszech, Nicholas Jennett, Szef, European PPP Expertise Centre.

Konferencja jest skierowana do przedstawicieli banków rozwoju, środowisk opiniotwórczych, urzędników i polityków wysokiego szczebla zarówno z Polski jak i z zagranicy. Konferencja składa się z dwóch powiązanych sesji dotyczących roli banków publicznych w Europie i efektywnych mechanizmów finansowania długoterminowych inwestycji po kryzysie.

W poranna sesja będzie dotyczyła najlepszych praktyk zarządzania bankami publicznymi, badań naukowych dotyczących tych instytucji, oraz panelu dyskusyjnego. Tematyka popołudniowego spotkania będzie skupiona na roli sektora publicznego i Unii Europejskiej w długoterminowych przedsięwzięciach inwestycyjnych wspierających rozwój gospodarczy. Ma odpowiedź na pytanie jak najlepiej wypełnić  misję banków rozwoju we wspieraniu rządów i gospodarek europejskich po kryzysie.

Źródło: BGK