Europejskie wideokonferencje

Dzień Wiosny w Europie 2005: W internetowych debatach z młodzieżą wezmą udział polscy eurodeputowani – prof. Bronisław Geremek, Janusz Onyszkiewicz oraz Grażyna Staniszewska. Tematem przewodnim wideokonferencji będzie Konstytucja Europejska.

W ramach obchodów „Dnia Wiosny w Europie” portal Interklasa.pl we współpracy z firmą SUPERMEDIA organizuje cykl wideokonferencji dla szkół z udziałem Posłów do Parlamentu Europejskiego.

W internetowych debatach z młodzieżą wezmą udział polscy eurodeputowani – prof. Bronisław Geremek, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Janusz Onyszkiewicz oraz Koordynator Programu Interkl@sa i Poseł do Parlamentu Europejskiego Grażyna Staniszewska. Tematem przewodnim debat będzie Konstytucja Europejska. Prof. Bronisław Geremek spotka się w Internecie z młodzieżą we wtorek 15 marca, Janusz Onyszkiewicz w środę 16 marca, a Grażyna Staniszewska – w czwartek 17 marca.

W każdym spotkaniu wezmą „aktywny” udział trzy klasy – one zadawać będą pytania. Pozostali będą mogli śledzić przebieg spotkania na witrynie internetowej dostępnej z portalu www.interklasa.pl

Firma SUPERMEDIA zdecydowała się wesprzeć akcję za względu na jej ważny wymiar edukacyjny. Przy jej organizacji zostanie zastosowane oprogramowanie kanadyjskiej firmy Eyeball Networks Inc., której SUPERMEDIA jest wyłącznym dystrybutorem w Polsce. Eyeball Video Suite to pakiet programów i rozwiązań do wideokonferencji oraz szkoleń za pośrednictwem internetu przy użyciu zwykłego komputera osobistego. Umożliwia on organizowanie i przeprowadzanie wideokonferencji z wieloma osobami jednocześnie, komunikację audio/wideo/tekst oraz szkolenia na odległość poprzez przeglądarkę internetową. Tak więc, aby móc uczestniczyć w zorganizowanym za pośrednictwem oprogramowania Eyeball spotkaniu wystarczy posiadać komputer z dostępem do internetu.

Na stronie www.interklasa.pl ogłoszone są zasady rekrutacji szkół, zainteresowanych wzięciem udziału w wideokonferencjach oraz szczegółowe informacje.

Dzień Wiosny w Europie organizowany jest przez European Schoolnet przy wsparciu Komisji Europejskiej oraz we współpracy z Parlamentem Europejskim. Organizacją Dnia Wiosny w Polsce we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu zajmuje się portal Interkl@sa. Projekt odniósł olbrzymi sukces w 2003 roku (skoncentrowany był wówczas na pracy Konwentu Europejskiego) oraz w 2004 roku (skoncentrowany na rozszerzeniu UE). Przewodnim tematem Dnia Wiosny 2005 jest Konstytucja Europejska.

Oficjalną datą obchodów Dnia Wiosny jest w tym roku 17 marca. Tego dnia w szkołach w całej Europie odbędą się festyny europejskie, spotkania z ciekawymi ludźmi, debaty, konkursy i wystawy. W ten sposób szkoły świętują Dzień Wiosny w Europie. Do projektu Dzień Wiosny w Europie przyłączyło się już ponad 1300 szkół z Polski. Z całej Europy zarejestrowało się ponad 5100 szkół. Liczby te rosną z każdym dniem.