Expander – Odżyły nadzieje na powrót hossy

Szał zakupów przecenionych akcji ogarnął także uczestników rynku na innych europejskich giełdach. Tak jak wczoraj nie było rynku, który nie oparłby się przecenie, tak dziś wszystkie mocno zyskały na wartości. Czy to powrót do wieloletniej hossy, a może tylko reakcja na wczorajsze spadki? Impuls do wzrostów nadszedł z mocno przecenionych rynków obligacji. Rentowności 10-letnich amerykańskich papierów skarbowych wzrosły do 5,07%. Odżyły spekulacje związane z zagrożeniem inflacyjnym.

Także rynek surowców dał dziś zarobić. Miedź wzrosła o 6% – najwięcej od 11 maja – sięgając poziomu 8195 USD/tonę w trzymiesięcznych kontraktach terminowych. Srebro osiągnęło najwyższą cenę od dwóch tygodni. Po pożarze w największej amerykańskiej rafinerii ceny ropy naftowej wzrosły do ponad 71 USD z obawy przed spadkiem podaży benzyn w nadchodzącym sezonie letnim. Indeks surowców CRB wzrósł o 1,6% co świadczy o powrocie pozytywnego sentymentu na rynki towarowe. Na przepływ środków aprecjacją zareagowały waluty rynków wschodzących.

Złoty umocnił się zarówno do euro jak i dolara. O godz. 18.00 za wspólną walutę płacono 3,94 zł a za dolara 3,07 zł. Warto jednak spojrzeć na rynek również z punktu widzenia zmian na eurodolarze. Tam tworzy się dzienna świeca o długich cieniach, lecz wąskim korpusie, co świadczy o niezdecydowaniu rynku i nie zamyka ostatecznie obrazu korekty na tej parze. Dopiero wyjście powyżej 1,3 na tej parze pozwoli wyciągnąć taki wniosek.

Dzisiejszy dzień pokazał siłę popytu, która uaktywniła się po kilkudniowych spadkach. Otwarcie na parkietach amerykańskich również wypadło pomyślnie, jednak po wzroście na otwarciu indeksy nie kontynuują marszu na północ. DJIA rośnie o 0,5%, S&P500 zyskuje 0,6% a Nasdaq o 0,8%. W tej sytuacji ważna będzie sesja azjatycka. Pozytywny jej przebieg podtrzyma dobry nastrój do rynków akcji.

Wzrosty jakimi dziś cieszą się inwestorzy na razie uznałbym za odreagowanie wczorajszych spadków. Dopiero ich kontynuacja pokaże siłę popytu i będzie negować ostatnią mocną przecenę.