Faktoria, należąca do Grupy Nest Bank, podała wyniki 

W 2022 roku branża faktoringowa odnotowała wzrost o 27% w stosunku do ubiegłego roku, finansując wierzytelności na kwotę ponad 460 mld złotych. Faktoria na 5-lecie istnienia zanotowała ponad dwukrotnie wyższy wzrost niż średnia dla całej kategorii.

Zdjęcie autorstwa Polina Kovaleva z Pexels

Ubiegły rok był zdominowany przez rekordowo wysoką inflację, wciąż zamrożone środki z KPO, Polski Ład, a także przerwane łańcuchy dostaw spowodowane wojną w Ukrainie. Niepewna sytuacja rynkowa jeszcze bardziej pogorszyła płynność finansową wielu polskich przedsiębiorstw i zebrała swoje żniwo zwłaszcza w sektorze MŚP. Według danych CEIDG w ubiegłym roku wpłynęło ponad 190 tys. wniosków o zakończenie działalności – najwięcej od 2014 roku. W trzecim kwartale 2022 roku znaczenie zwiększył się (o 7,3%) odsetek firm, które posiadają faktury przeterminowane o ponad 30 dni. Obecnie już co drugie przedsiębiorstwo deklaruje, że posiada tego typu zaległości – dotyczy to głównie małych i średnich podmiotów, wynika z badań przeprowadzonych przez Keralla Research dla BIG InfoMonitor. Z kolei dane raportu Coface z początku bieżącego roku pokazują, że wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce w 2022 roku osiągnął aż 30%.

Przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po narzędzia, jakie oferuje im branża faktoringowa, w dużej mierze ze względu na większą elastyczność i dostępność ich w porównaniu do banków. Tego typu wsparcie zostało docenione przez krajowych przedsiębiorców, co przełożyło się na rekordowe wyniki całej branży faktoringowej, która odnotowała aż 27% wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Polski Związek Faktorów (PZF) podaje, że faktorzy zrzeszeni w ramach PZF obsłużyli w 2022 łącznie niemal 24 mln faktur na łączną kwotę 460,6 mld złotych. To oznacza absolutny rekord!

Spółka Faktoria odnotowała ponad dwukrotnie wyższy wzrost obrotów (o 59,9%) niż średnia dla całej kategorii (27%), finansując wierzytelności na kwotę ponad 1,9 mld złotych.

Rozwój nowych technologii uczynił usługę faktoringu znacznie bardziej dostępną i tańszą, dlatego dziś po tego typu rozwiązanie może sięgnąć każdy przedsiębiorca, niezależnie od wielkości. Oferta Faktorii jest dostępna m.in. na platformie Apfino, należącej do Comarch, z której korzysta duża grupa firm.

Finansowanie faktoringowe z poziomu środowiska ERP to zupełnie nowe rozwiązanie, ale dla jego dotychczasowych użytkowników to funkcjonalność obecna w znanym już systemie. Dzięki temu finansowanie wybranych wierzytelności jest możliwe w dowolnym momencie na jedno kliknięcie po wystawieniu faktury. Integracja z tego typu systemem pozwala na elastyczne finansowanie dostępne dla całego portfela klientów, dostępne dla faktur z terminem płatności nawet do 120 dni.

Źródło: Faktoria