Faktoring samorządowy w Deutsche Bank PBC

Deutsche Bank PBC wprowadził do oferty faktoring samorządowy, czyli dedykowane finansowanie odroczonego terminu płatności i zarządzanie wierzytelnościami dla kontrahentów jednostek samorządu terytorialnego.

Faktoring samorządowy w Deutsche Bank PBC to faktoring bez regresu (pełny) polegający na wykupie nieprzeterminowanych, bezspornych wierzytelności przedsiębiorstw, należnych im od jednostek samorządu terytorialnego. Taki rodzaj finansowania umożliwia gminom i powiatom realizację zakupów i inwestycji, nawet, jeśli w danym roku budżetowym nie posiadają całej sumy potrzebnej na finansowanie inwestycji.

Środki na pokrycie zobowiązań wobec przedsiębiorców zapewnia bank poprzez wydłużanie terminów płatności faktur wystawianych przez dostawców i kontrahentów jednostek samorządu terytorialnego, czyli gminy, powiatu, miasta czy województwa.

– Bank, poprzez wykupienie faktur, dostarcza firmom środki za realizację inwestycji na rzecz jednostek samorządu terytorialnego. Przedsiębiorstwa, po udokumentowaniu bezsporności wierzytelności, uzyskują równowartość wystawionych faktur, pomniejszoną o ewentualne koszty – mówi Dariusz Filipek, kierownik Zespołu Wsparcia Sprzedaży Faktoringu Deutsche Bank PBC.

Adresat faktoringu samorządowego to firma, która, współpracując z jednostkami samorządu terytorialnego, prowadzi sprzedaż z odroczoną płatnością, a także firma, która na potrzeby przetargu bądź kontraktu wymaga gwarancji refinansowania. – Naszą ofertą chcemy zainteresować przedsiębiorstwa o dużym zapotrzebowaniu na elastyczne finansowanie – mówi Dariusz Filipek. Z punktu widzenia firm ważny jest również fakt, że w procesie udzielania finansowania nie jest badana zdolność finansowa przedsiębiorcy, lecz wyłącznie zdolność danej jednostki samorządowej.

Finansowanie w postaci faktoringu, z księgowego punktu widzenia, jest także korzystne dla jednostek samorządu terytorialnego. Jest to zobowiązanie pozabilansowe, które nie zwiększa współczynnika ich zadłużenia. 

Przedmiotem wykupu w faktoringu samorządowym są wierzytelności: z odroczonym terminem płatności, bezsporne, co do których nie istnieją ograniczenia zbywalności wynikające z przepisów prawa, z terminem zapłaty nie dłuższym niż 5 lat.

Wszystkie parametry finansowania każdorazowo są negocjowane.

Pomimo spadku dynamiki rozwoju usług faktoringowych w Polsce, wartość wierzytelności wykupionych w tym roku w Deutsche Bank PBC, w porównianiu z wynikiem ubiegłego roku, wzrośnie dwukrotnie.

W trzecim kwartale tego roku bank skupił faktury o wartości ponad 477,2 mln zł. W tym samym czasie ubiegłego roku, wartość ta wyniosła 187,7 mln zł, co oznacza wzrost o 254 procent. – Cały rok natomiast zakończymy obrotem na poziomie około 620 milionów złotych i będzie to o 100 proc. więcej, niż w tym samym okresie poprzedniego roku – mówi Dariusz Filipek, kierownik Zespołu Wsparcia Sprzedaży Faktoringu Deutsche Bank PBC.

Faktoring z regresem został wprowadzony do oferty banku w lipcu 2007 r. Od początku działalności w tym zakresie, Deutsche Bank PBC zapewniał innowacyjne podejście do finansowania, oferując elastyczne rozwiązania, takie jak na przykład łączenie faktoringu z innymi produktami kredytowymi. – Takie podejście pozwala na pełną finansową obsługę bieżącej, ale także inwestycyjnej działalności gospodarczej naszych klientów – mówi Dariusz Filipek. Oferując kredyt z faktoringiem, zapewniamy pre – postfinansowanie, czyli umożliwiamy zakup niezbędnych materiałów, produktów czy towarów, zabezpieczamy bieżącą płynność finansową poprzez regulowanie innych zobowiązań. Tym sposobem umożliwiamy przedsiębiorcom także oferowanie dłuższych terminów płatności, jednocześnie monitorując i inkasując należności klienta.

W zakresie usług faktoringowych Deutsche Bank PBC współpracuje z klientami z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw, prowadzącymi działalność produkcyjną lub handlową,
o ugruntowanej pozycji rynkowej i stałej grupie kontrahentów. – klienci faktoringowi reprezentują wszystkie branże. Podstawowe kryteria, jakie bierzemy pod uwagę to jakość faktoranta
i przedstawionych do faktoringu należności – komentuje Dariusz Filipek.

Deutsche Bank PBC planuje rozwijać ofertę. Krokiem w tym kierunku jest wprowadzony właśnie faktoring samorządowy. – W dalszym ciągu realizujemy transakcje faktoringu z regresem, transakcje łączące faktoring z produktami kredytowymi. Dodatkowo planujemy wprowadzenie szerszych modeli finansowania, opartych na produktach, które będą uwzględniały specyficzne potrzeby przedsiębiorstw z różnych branż – mówi Dariusz Filipek. Bank rozważa także wprowadzenie do oferty ubezpieczeń transakcji faktoringowych.

Między innymi dzięki rozwojowi oferty, bank liczy, że uda mu się w przyszłym roku co najmniej podwoić dotychczasowe zaangażowanie na rynku usług faktoringowych, a tym samym dwukrotnie zwiększyć obroty i przychody z tego obszaru. – W Polsce realizowanych jest wiele projektów inwestycyjnych, także tych wspieranych ze środków unijnych. Do gry powrócili też ubezpieczyciele, którzy w przejściowym okresie wycofali się z ubezpieczania transakcji faktoringowych. Te wszystkie czynniki pozwalają nam optymistycznie oceniać rozwój tego rynku w Polsce. – podsumowuje Dariusz Filipek.

Źródło: Deutsche Bank PBC