Fala cyberataków zalewa Stany Zjednoczone

Jak wynika z opublikowanych ostatnio raportów bezpieczeństwa, w październiku w znaczący sposób wzrosła liczba komputerów zainfekowanych botami. Wśród najbardziej zawirusowanych krajów, niechlubne, drugie miejsce w rankingu przypadło Stanom Zjednoczonym. Bezpieczeństwo fanów zbliżającego się Cyber Monday (30 listopada) stoi pod znakiem zapytania.

W USA Cyber Monday to prawdziwa uczta dla właścicieli sklepów online. Rozpoczęcie sezonu świątecznego zawsze wiązało się dla nich z ogromnymi zyskami, jednakże 30 listopada będzie stanowił w tym względzie przysłowiową wisienkę na torcie.  Wraz z tym, już teraz ruszyła szeroka akcja społeczna, mająca na celu informowanie, w jaki sposób, w dniu zakupowego szaleństwa, zminimalizować ryzyko związane ze stale rosnącym zainfekowaniem sieci.  

„Takie dni od zawsze wykorzystywane są przez przestępców, do rozpowszechniania spamu, robaków, trojanów, a także przeprowadzania ataków phishingowych” komentuje Tomasz Zamarlik z G Data Software.  „Zagrożenie jest tym bardziej poważne, że zgodnie z amerykańską tradycją, wielu pracowników dokonuje swoich zakupów korzystając z firmowego komputera. Biorąc pod uwagę luki np. w przeglądarkach oraz stale powiększającą się liczbę fałszywych stron, jest to najprostsza droga do zainfekowania systemy komputerowego w przedsiębiorstwie” dodaje Tomasz Zamarlik.

Jak prognozują  eksperci z G data Software, w tym roku najprawdopodobniej padnie rekordowa liczba ataków driver – by – download, a także SQL Injection. Potwierdzają to raporty publikowane przez niezależne instytuty badawcze, zgodnie z którymi, to serwisy www stały się obecnie najpopularniejszym źródłem dostarczania złośliwego oprogramowania, wyprzedzając w statystykach takie narzędzia jak komunikatory, czy e-mail.

Akcja informacyjna w Stanach Zjednoczonych prowadzona jest równolegle w mediach off- oraz online. Wiele firm uznało za słuszne zorganizowanie szkoleń  edukacyjnych, mających na celu informowanie swoich pracowników, w jaki sposób rozpoznawać bezpieczne strony, oraz co powinno wzmocnić ich czujność. Niektóre przedsiębiorstwa zdecydowały się wręcz na zablokowanie stron www, zawierających oferty prezentowe.

Jak zauważa Łukasz Nowatkowski z G Data Software: „ Blisko o 30% wzrosła w tym roku ilość zagrożeń rogueware oraz sieci botnet, jeżeli chodzi o rynek polski. Niemniej jednak, znacznie bardziej niekorzystne jest zjawisko braku świadomości tego problemu, wśród przedstawicieli sektora MSP. W gronie właścicieli małych i średnich firm zupełnie niesłusznie wciąż popularne jest przekonanie, że współczesne rozwiązania zabezpieczające są dla sektora MSP zbyt kosztowne i trudne w obsłudze.”

Źródło: G DATA Software