Ferie na stoku z polisą

18 stycznia rozpoczynają się ferie, czas zimowego szaleństwa i odpoczynku. Europ Assistance radzi jak dobrze przygotować się do tego okresu i w co wyposażyć dziecko, aby było bezpieczne na stoku.


Podczas ferii zimowych nastąpi prawdziwe oblężenie stoków narciarskich. Dzieci i młodzież wyjadą na obozy narciarskie albo wspólnie z rodzicami wybiorą się do zimowych kurortów. Aby wyjazd był udany warto zadbać o bezpieczeństwo swoje, dzieci i innych narciarzy.

Ekwipunek narciarza


Dobór odpowiedniego sprzętu narciarskiego to podstawa bezpieczeństwa na stoku. Zasadą jest, aby dostosować sprzęt do poziomu umiejętności narciarskich. Osoby początkujące lub średniozaawansowane powinny wybrać narty, które ułatwią im poruszanie się na stoku i nie będą wymagały profesjonalnego przygotowania. Jeśli chodzi o długość nart, to powszechnie przyjęta zasada mówi, że dla osób rozpoczynających swoja przygodę ze stokiem, lub tych, którzy mają jeszcze niewielkie doświadczenie wybieramy sprzęt 5-15cm niższy od wzrostu narciarza.

Z kolei buty narciarskie powinny być tak dobrane, aby jednocześnie były wygodne i stabilnie trzymały stopę, co pozwoli zminimalizować ryzyko kontuzji. Nie powinny być ani za ciasne, ani za luźne. Zdarza się, że rodzice kupują swoim pociechom nieco większe buty, tak aby dziecko mogło nich skorzystać przez parę sezonów – to błąd, który może doprowadzić do urazu.

Kolejnym krokiem jest dobranie wygodnego kombinezonu i bielizny termoaktywnej, która poprawi komfort cieplny, zapewniając odpowiednią wentylację. Często pomijanym elementem wyposażenia są gogle. Okulary nie są niezbędne, ale warto pamiętać, że w wyższych partiach gór promienie UV jest bardzo mocne, a dodatkowo odbijają się od śniegu. Wszystko to może negatywnie wpłynąć na wzrok, dlatego zaleca się, aby jeździć w okularach z dobrym filtrem UV.

Nie możemy w żadnym wypadku zapomnieć o kasku. Zgodnie z prawem, narciarze poniżej 16 roku życia obowiązkowo powinni używać kasku na stoku. Głowa jest najdelikatniejszą częścią ciała, a podczas uprawiania sportów narażona jest na urazy. Kask zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo narciarzy dlatego powinni go używać wszyscy, niezależnie od wieku i umiejętności. Przed zakupem kasku warto sprawdzić, czy posiada on symbol CE, który oznacza unijne wymogi dot. bezpieczeństwa użytkowania.

Polisa na stoku


Przygotowując dziecko się do zimowych aktywności warto również rozważyć zakup odpowiedniej polisy ubezpieczenia gwarantującej pomoc i odszkodowanie w nieprzewidzianych sytuacjach.

Wybierając wyjazdy zimowe w Polsce, warto wyposażyć pociechę w ubezpieczenie NNW z bogatym assistance medycznym i świadczeniami rehabilitacji. Takie ubezpieczenie zapewnia nie tylko odszkodowanie na wypadek uszczerbku na zdrowiu, ale także niezbędną pomoc tuż po zdarzeniu: wizytę lekarza, opiekę pielęgniarską, dostarczenie leków czy korepetycje z lekcji opuszczonych w związku z dłuższą hospitalizacją. Bardzo ważna jest również pomoc w organizacji i prowadzeniu rehabilitacji – często wypłata świadczenia pieniężnego nie do końca jest pomocna, ponieważ i tak nie wiemy, do którego ośrodka rehabilitacyjnego się udać lub czy ułożony plan rehabilitacji jest dla dziecka na pewno odpowiedni. Opieka i pomoc dedykowanego opiekuna rehabilitacji zdejmuje z nas ciężar samodzielnych poszukiwań ośrodka, umawiania się na wizyty, a w pełnej wersji również pokryje koszty rehabilitacji.

Za granicą natomiast przyda się dziecku ubezpieczenie turystyczne. W zależności od tego, jaki charakter ma wyjazd, należy taką polisę rozszerzyć, np. o ryzyko amatorskiego uprawiania sportów bądź uprawiania sportów ekstremalnych. Spokój rodzicom może również zapewnić rozszerzenie polisy o ubezpieczenie OC, gwarantujące pokrycie ewentualnych szkód wyrządzonych przez dzieci na mieniu bądź osobach trzecich.

Jeśli dziecko choruje przewlekle, warto rozszerzyć również polisę o taką odpowiedzialność ubezpieczyciela. Rozszerzenie to zapewni pomoc w razie pogorszenia się stanu zdrowia ubezpieczonego. Polisy ubezpieczenia turystycznego zapewniają kontakt z polskim koordynatorem pomocy, zdejmując z ubezpieczonych ciężar samodzielnej organizacji pomocy w obcym kraju. Co więcej, dobre polisy ubezpieczenia turystycznego zapewniają organizację i pokrycie kosztów transportu opiekuna (np. rodzica) do poszkodowanego.

/Grupa Europ Assistance