Finał Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa w Warszawie

Po dwóch udanych zbiórkach krwi w Warszawie, PKO Bank Polski ruszył w teren z „Bankową Akcją Honorowego krwiodawstwa”. 7 października br. zbiórka krwi będzie prowadzona w Warszawie.

Zachęcony sukcesem warszawskich akcji, w których udało się zebrać ponad 60 litrów krwi, PKO Bank Polski postanowił wyruszyć z Bankową Akcją Honorowego Krwiodawstwa w Polskę. Krwiobusy Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa odwiedziły 11 miast: Gdańsk, Olsztyn, Białystok, Poznań, Bydgoszcz, Szczecin, Łódź, Wrocław, Kraków, Katowice, Lublin. Ostatni, 12 przystanek akcji 7 października br. w  Warszawie.

– To bardzo cenna inicjatywa. Cieszy mnie, że pracownicy naszego Banku chcą angażować się w tego typu akcje. Jeśli możemy pomóc innym, warto taki wysiłek podjąć.  Krew jest potrzebna codziennie w dużych ilościach, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego nie da się wytworzyć syntetycznie – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.


Działania zainicjowane przez bank będą prowadzone wspólnie z Narodowym Centrum Krwi.

– Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na wiele poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów pozwala ratować życie i zdrowie. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że jej oddanie to rodzaj posłannictwa – mówi Mateusz J. Kuczabski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Krwi.

W Warszawie pobieranie krwi prowadzone będzie w najbliższy czwartek, 7 października br. w mobilnej stacji krwiodawstwa od godziny 8:30 przy ul. Puławskiej 15. W akcji udział wezmą pracownicy banku.

Dawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat. Dorosły człowiek posiada ok. 5-6 l tego drogocennego płynu. Jednorazowo dawca – mężczyźni nie częściej niż co 8 tygodni, kobiety nie częściej niż co 12 tygodni – oddaje 450 ml krwi, czyli mniej niż 10 proc. ilości krążącej w organizmie. W ciągu zaledwie kilku godzin nasz organizm uzupełnia ilość krwi, która została oddana, a dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości. Każdy potencjalny dawca przejdzie badanie lekarskie i laboratoryjne, a po oddaniu krwi otrzyma ekwiwalent o równowartości 4 500 kcal (8 tabliczek czekolady). Będzie mógł też bezpłatnie otrzymać wyniki swoich badań (m.in. oznaczenie grupy krwi). Dzień oddawania krwi jest wolny od pracy na podstawie otrzymanego zaświadczenia.

Źródło: PKO Bank Polski