Firma DCB rozpoczęła realizację zajęć „Kultura Bezpieczeństwa” dotyczących zagadnienia rozpoznawania autentyczności banknotów. Program skierowany jest do gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
W trakcie spotkania młodzież zapozna się z zabezpieczeniami występującymi w banknotach złoty i euro oraz nauczy się rozpoznawać falsyfikaty. Interaktywne lekcje prowadzone będą przez cały rok szkolny 2010/2011. Projekt jest częścią kampanii społecznej Znam Swoje Pieniądze, której celem jest edukacja Polaków w zakresie wykrywania fałszywych banknotów.
„Kultura Bezpieczeństwa” to zajęcia mające uświadomić młodym ludziom, dlaczego nie wolno i nie warto podejmować lekkomyślnych prób fałszowania pieniędzy oraz wprowadzania ich do obiegu. Eksperci firmy DCB opowiedzą o zabezpieczeniach banknotów, sposobach rozpoznawania falsyfikatów oraz konsekwencjach związanych z tym procederem.
W projekcie mogą uczestniczyć gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne z całej Polski. Udział w projekcie jest bezpłatny. Obecnie zajęcia realizowane są w placówkach zlokalizowanych na terenie województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
„Polska i europejska waluta powinna być znana każdemu z nas, a w szczególności młodzieży, która wstępuje w dorosłe życie. Dlatego zdecydowaliśmy się na organizację w Naszej Szkole zajęć z Kultury Bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że udział w tych spotkaniach podwyższy świadomość naszych uczniów odnośnie problemu fałszowania pieniędzy oraz wpłynie na wzrost bezpieczeństwa związanego z obrotem gotówkowym” – mówi Wioleta Obidzińska, pedagog i szkolny doradca zawodowy z III Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie.
Zajęcia poświęcone zagadnieniom rozpoznawania autentyczności banknotów trwać będą jedną godzinę lekcyjną. W każdej placówce spółka DCB zamierza spotkać się z ośmioma klasami.
„Obserwujemy coraz więcej przypadków fałszowania i wprowadzania do obiegu pieniędzy przez młode osoby. Zajęcia Kultury Bezpieczeństwa zostały stworzone po to, aby minimalizować udział młodzieży w procederze podrabiania banknotów. Jesteśmy pewni, że uczniowie, którzy zostaną wyposażeni w niezbędną wiedzę dotyczącą zabezpieczeń banknotów i sposobów rozpoznawania falsyfikatów, będą świadomi konsekwencji z tym związanych oraz dokładnie zastanowią się, zanim będą chcieli podejmować lekkomyślne próby fałszowania pieniędzy” – mówi Sylwester Salach, prezes firmy DCB.
Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie mogą zgłaszać chęć udziału w zajęciach do końca 2010 roku. Szczegółowe informacje o zajęciach „Kultura Bezpieczeństwa” znajdują się na stronie internetowej www.znamswojepieniadze.pl w zakładce „Udział w kampanii”.
Kampania Znam Swoje Pieniądze realizowana jest od listopada 2009 roku. Głównym celem akcji jest uświadomienie problemu podrabiania pieniędzy oraz edukacja w zakresie zabezpieczeń banknotów oraz ochrony przed falsyfikatami.
Ostatnio firma DCB rozpoczęła również konkurs „Metoda na Falsa”, który polega na zaprezentowaniu innowacyjnego i skutecznego sposobu na rozpoznawanie autentyczności banknotów w walutach złoty, euro oraz dolar amerykański. Skierowany jest do wszystkich osób, które dokonują transakcji gotówkowych. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 14 marca 2011 roku. Autorzy wyróżnionych metod otrzymają nagrody pieniężne oraz rzeczowe.
Źródło: DCB