Firmy coraz optymistyczniej patrzą w przyszłość

Coraz więcej firm optymistycznie patrzy w przyszłość i to mimo lekkiego pogorszenia swojej sytuacji finansowej w I kwartale tego roku – tak wynika z szóstej edycji badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, realizowanego przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Pogorszenia terminowości regulowania zobowiązań przez kontrahentów spodziewa się tylko 18,2% firm wobec 25,2% trzy miesiące temu.

Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP), będący odbiciem nastrojów przedsiębiorców w kolejnych kwartałach, osiągnął najwyższy w historii poziom – 84,3 punktu. Wskaźnik ten znajduje się prawie dwa punkty powyżej średniej obserwowanej w poprzednich pięciu kwartałach.

Zmiana wartości INP daje podstawy do optymizmu. Mniejsze problemy z należnościami będą zapewne podstawą poprawy sytuacji przedsiębiorstw i mogą się przekładać na poprawę kondycji całej gospodarki, a także sprzyjać przyspieszeniu tempa wzrostu gospodarczego.

Lawina optymizmu

 

W kwietniowym badaniu zwiększył się odsetek firm, które oceniły, ze ich sytuacja finansowa uległa pogorszeniu w poprzednim kwartale. O ile 3 miesiące temu takich wskazań było 24,9%, to w kwietniowym badaniu 26,1%. Ale mimo tego przedsiębiorcy z optymizmem patrzą w przyszłość.

Za wzrost poziomu INP w największym stopniu odpowiadają odpowiedzi ankietowanych przedsiębiorców na pytanie o prognozę problemu regulowania zobowiązań przez kontrahentów w kolejnych trzech miesiącach. O ile w styczniu 2010 r. pogorszenia sytuacji spodziewała się co czwarta firma (25,2%), o tyle obecnie czyni to mniej niż co piąte przedsiębiorstwo (18,2%). Niemniej jednak oznacza to, że jedynie mniej niż co dziesiąta firma oczekuje, że problem z terminowym regulowaniem zobowiązań przez partnerów biznesowych w ogóle nie będzie występował.

Jeszcze więcej optymizmu bije z odpowiedzi na pytanie o zmianę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa w kolejnym kwartale. W styczniu 2010 r. poprawy spodziewało się ponad 35% firm, obecnie w przyszłość spogląda pozytywnie niemal połowa (44,5%) – to najwyższy odsetek takich odpowiedzi w historii projektu „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”.

Co czwarta należność nadal przeterminowana, firmy czekają coraz dłużej

 

Odsetek przeterminowanych należności w portfelach polskich przedsiębiorstw nie zmienił się od poprzedniego kwartału i nadal wynosi 26,3%. Zmianie uległa jednak struktura przeterminowania.

Niestety, od dwóch kwartałów wydłuża się średni okres przeterminowania należności w portfelach polskich przedsiębiorstw. W III kw. 2009 r. wynosił 3 miesiące i 24 dni, w IV kw. 2009 r. już 4 miesiące, by w I kw. 2010 r. wzrosnąć do 4,2 miesiąca, czyli 4 miesięcy i 6 dni.

– Na ten wskaźnik warto jednak spojrzeć analizując strukturę przeterminowanych należności. Zwiększa się odsetek należności przeterminowanych powyżej 12 miesięcy, a maleje odsetek tych, które nie zostały zapłacone przez 3 miesiące od wystawienia faktury. To oznacza, że firmy lepiej regulują bieżące płatności, natomiast za wydłużenie okresu oczekiwania na zapłatę odpowiadają stare długi – zauważa Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów

Szóstą edycję badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” przeprowadzono od 8 do 20 kwietnia 2010 r. na próbie 2097 firm korzystających z usług Krajowego Rejestru Długów.

Źródło: Krajowy Rejestr Długów