Firmy i ubezpieczeni sprawdzą konto w ZUS przez Internet

Konto w ZUS

ZUS rozpoczął prace nad stworzeniem Platformy Usług Elektronicznych dla swoich klientów. Przygotowanie tego projektu wynika z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013. Projekt ten będzie współfinansowany ze środków unijnych. W sumie na jego przygotowanie jest przeznaczone 100 mln zł. UE sfinansuje 85 proc. wydatków, a 15 proc. będzie pochodzić z budżetu ZUS.

– Projekt ten rewolucjonizuje kontakt klientów z ZUS. Już w 2011 roku każdy płatnik składek będzie miał pełny dostęp do swojego konta, na którym będzie mógł sprawdzić, czy wszystkie składki za pracowników zostały zapłacone terminowo – mówi Piotr Starzyk, wiceprezes zarządu ZUS do spraw informatyki.

Nowe rozwiązania obejmą także wszystkich ubezpieczonych, którzy opłacają lub opłacali składki. Dzięki temu 15 mln ubezpieczonych będzie mogło sprawdzić, czy pracodawcy terminowo odprowadzili za nich składki. Pracodawcy natomiast powinni mieć możliwość otrzymania za pośrednictwem internetu potwierdzenia o niezaleganiu z płatnościami składek. Jest ono niezbędne na przykład przy ubieganiu się o kredyt lub przy starcie w przetargach.

– Korzystając z internetu, wystarczy się zalogować na swoje konto w ZUS, aby sprawdzić, którzy pracodawcy i w jakiej wysokości opłacają składki – wyjaśnia Piotr Starzyk.

ZUS zapowiada, że chce stworzyć taki system dostępu, aby nikt nie mógł się podszyć pod inną osobę.

– Z tego powodu będziemy zachęcać ubezpieczonych i płatników składek do korzystania z bezpiecznego e-podpisu. Osoby, które nie będą go mieć, będą musiały krok po kroku odpowiadać na pytania systemu, aby potwierdzić swoją tożsamość – dodaje Piotr Starzyk.

Proste rozwiązanie

Eksperci rynku informatycznego zwracają uwagę, że pod względem technologicznym nowe rozwiązanie jest proste do wdrożenia.

– ZUS musi jednak zakończyć weryfikację posiadanej dokumentacji. Do czasu połączenia wszystkich kont i sprawdzenia danych zarówno płatników składek, jak i ubezpieczonych taki system nie będzie wiarygodny – mówi Wiesław Paluszyński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Co musi zrobić ZUS, aby można było taki projekt zrealizować ? Czy przedsiębiorcy także skorzystają z tego rozwiązania ? Co ZUS przewidział dla tych osób, które nie będą mieć dostępu do sieci ?

Bożena Wiktorowska

Więcej: Gazeta Prawna 10.10.2008 (199) – str.6