Firmy windykacyjne będą mogły przekazywać informacje o dłużnikach do BIG-ów

Firmy windykacyjne będą mogły przekazywać informacje o dłużnikach do biur informacji gospodarczej. Umożliwi to planowana nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych, nad którą trwają prace w sejmowej Komisji Gospodarki. Możliwość przekazywania informacji do BIG zyskają wszyscy wierzyciele wtórni. Zmiana ustawy usprawni przepływ informacji o dłużnikach na rynku i zwiększy skuteczność odzyskiwania należności.

Ustawa, w obecnym kształcie, chroni przed wpisaniem do BIG tych dłużników, których należności zostały sprzedane firmie windykacyjnej lub funduszowi sekurytyzacyjnemu. Rozszerzenie katalogu instytucji uprawnionych do przekazywania informacji o zadłużeniu konsumentów i przedsiębiorców usprawni przepływ informacji na rynku i poprawi bezpieczeństwo gospodarcze. Dzięki tej zmianie przedsiębiorcy będą mieli bardziej szczegółowe informacje na temat wywiązywania się kontrahenta ze zobowiązań finansowych na różnych polach jego funkcjonowania.

– InfoMonitor od początku procesu legislacyjnego czynnie uczestniczy w pracach nad ustawą  i dąży do tego, aby wprowadzone zmiany wpłynęły pozytywnie na uporządkowanie i rozwój rynku informacji gospodarczej oraz usprawniły funkcjonowanie BIG-ów. Dane przekazane przez firmy windykacyjne trafią poprzez BIG-i do przedsiębiorców i pozwolą im jeszcze lepiej ocenić reputację finansową kontrahentów i klientów – mówi Mariusz Hildebrand Prezes Zarządu InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej SA.

Do tej pory informacje o niesolidnych dłużnikach do BIG-ów mogło przekazywać zawężone grono podmiotów. Informacje o przedsiębiorcach mogli przekazywać przedsiębiorcy, natomiast informacje o konsumentach – wybrana grupa m.in.: banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe, leasingowe i factoringowe, operatorzy telekomunikacyjni, a także dostawcy mediów.

To długo oczekiwana przez branżę windykacyjną zmiana. Nowe zasady współpracy z BIG-ami otwierają przed nami dostęp do narzędzi windykacyjnych, z których do tej pory z nieuzasadnionych przyczyn nie mogliśmy korzystać. Pozwolą one nie tylko przeorganizować rynek informacji o dłużnikach, ale także pełnić będą dla niego istotną funkcję czyszczącą- mówi Krzysztof Matela Prezes Zarządu Polskiego Związku Windykacji.

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że aktualnie jest ponad 1,1 mln rachunków bankowych, które podlegają windykacji lub egzekucji, co stanowi 4,5 % wszystkich rachunków. Część z tych danych poprzez banki już trafiła lub trafi do firm windykacyjnych.

Podmioty zajmujące się profesjonalnym obrotem wierzytelności, a więc przede wszystkim firmy windykacyjne i fundusze sekurytyzacyjne dysponują  ogromnymi zasobami informacji o zaległych zobowiązaniach osób fizycznych i firm. Umożliwienie dostępu do tych informacji poprzez BIG-i wszystkim przedsiębiorcom oraz sektorowi bankowemu usprawni wymianę informacji o nierzetelnych podmiotach na rynku i zwiększy skuteczność odzyskiwania pieniędzy od dłużników – mówi Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej SA.

W okresie spowolnienia gospodarczego przedsiębiorcy mają częściej do czynienia z kontrahentami, którzy spóźniają się z płatnością. Aby wpłynąć na dłużników przedsiębiorcy wykorzystują różne sposoby kontaktu i nacisku. Z publikowanego przez InfoMonitor badania Barometr Bezpieczeństwa w Obrocie Gospodarczym wynika, iż listowne wezwanie do zapłaty wierzytelności jest najczęściej stosowanym sposobem odzyskiwania należności. Korzysta z niego 95 % badanych firm. Tą metodą posługują się m.in. firmy współpracujące z biurami informacji gospodarczej, które zanim przekażą dane na przykład do Centralnej Ewidencji Dłuzników InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A. dają dłużnikowi ostatnią szanse i wysyłają do niego ostrzegawcze wezwania do zapłaty. Na bezpośredni kontakt z dłużnikiem decyduje się 85 % badanych firm, a na telefoniczne wezwanie do zapłaty 82 %. Mniej popularne jest korzystanie z usług komornika i dochodzenie należności na drodze prawnej. Z usług komornika korzystają najczęściej: branża finansowa oraz  dostawcy usług masowych i dwóch na trzech przedstawicieli tych grup decyduje się na takie działania. Najrzadziej korzystają z nich przedsiębiorcy, bo tylko 37 % z nich zwraca się do komornika lub dochodzi swoich roszczeń na drodze sądowej.
Źródło: InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej