Fitch nadał rating na skali krajowej dla Banku Millennium na poziomie „AA+(pol)”

Fitch Ratings nadał dzisiaj rating podmiotu na skali krajowej („National Long-term IDR”) dla Banku Millennium („BM”) na poziomie „AA+(pol)” (podwójne A z plusem (pol)) z perspektywą negatywną. Jednocześnie dotychczasowe ratingi dla BM zostały potwierdzone: rating podmiotu na poziomie „A”, rating krótkoterminowy („Short-term IDR”) na poziomie „F1”, rating indywidualny na poziomie „C/D”, rating wsparcia na poziomie „1”. Perspektywa dla ratingu podmiotu pozostaje negatywna.

Ratingi podmiotu („IDR”), rating wsparcia i rating krótkoterminowy dla BM odzwierciedlają bardzo wysokie prawdopodobieństwo wsparcia, jakie bank mógłby otrzymać, gdyby było to potrzebne, od swojego dominującego akcjonariusza, Banco Comercial Portugues („Millennium bcp”) posiadającego rating „A+” z perspektywą negatywną. Negatywna perspektywa ratingu Millennium bcp odzwierciedla opinię agencji, że środowisko operacyjne w Portugalii pozostanie trudne. Wyniki Millennium bcp w 2010 roku będą również czułe na każdą negatywną reakcję rynków kapitałowych na pozycję fiskalną rządu portugalskiego. Taka negatywna reakcja mogłaby spowodować wzrost kosztów finansowania hurtowego i w konsekwencji wpłynąć na marże i rentowność operacyjną Millennium bcp. (Więcej informacji znajduje się w komunikacie z 30 Marca 2010 zatytułowanym ‘Fitch Revises Outlook on Portugals Millennium bcp and BES; Affirms Santander Totta and Banco BPI’, dostępnym na stronie agencji: www.fitchratings.com)

Bank Millenium był w końcu 2009 roku szóstym co do wielkości bankiem komercyjnym w Polsce z około 4,2% udziałem w aktywach sektora. BM jest notowany na GPW w Warszawie. Większościowy pakiet akcji (65,5%) należy do Millennium bcp, a 8,19% kapitału było w końcu 2009 roku w posiadaniu OFE Aviva. Bank Millenium koncentruje się na obsłudze klientów detalicznych, ale oferuje również szeroki wachlarz produktów i usług dla klientów korporacyjnych. Spółki zależne banku świadczą usługi brokerskie, zarządzania aktywami oraz leasingowe.

Decyzje ratingowe odzwierciedlają zastosowanie następujących kryteriów: „Globalne Kryteria dla Instytucji Finansowych” z dnia 29 grudnia 2009, oraz „Ratingi na Skali Krajowej – Aktualizacja Metodologii”, które są dostępne na stronie agencji: www.fitchratings.com

Źródło: FitchRatings