Fortis Bank zachęca do oszczędzania energii

Ci, którzy myślą o własnym enegrooszczędnym domu będą mogli skorzystać z gotowego projektu, który powoli na znaczne oszczędności związane z eksploatacją takiego mieszkania. Rozwiązanie takie promuje BASF i Termo Organika w ramach wspólnej kampanii społecznej, do której przyłącza się również Fortis Bank ze swoją ofertą kredytu hipotecznego. Patronat nad kampanią objęła Narodowa Agencja Poszanowania Energii (NAPE).

Od klientów, którzy skorzystają z nowej propozycji kredytu hipotecznego, Fortis Bank nie pobierze prowizji za udzielenie kredytu oraz opłaty za rozpatrzenie wniosku. Klienci mogą również zostać zwolnieni przez bank z prowizji za przedterminową częściową spłatę oraz prowizji za przedterminową całkowitą spłatę. Dzieje się tak, w przypadku, gdy kwota nadpłat przez 5 lat od daty całkowitego uruchomienia kredytu nie przekroczy 30% kwoty kredytu.

W przeciwnym wypadku bank pobierze prowizję w wysokości 2% kwoty nadpłaty.

Klientami biorącymi kredyt w Fortis Banku na dom budowany w technologii energooszczędnej zajmie się specjalny zespół; centralizacja obsługi wniosków tych klientów skróci czas oczekiwania na decyzję kredytową oraz umowę kredytową (średni czas oczekiwania na decyzję to max. 2 tyg. od momentu złożenia wniosku z kompletem dokumentów).

Bank upraszcza także procedury związane z przyznaniem kredytu. W sytuacji, kiedy dom energooszczędny budowany jest przez inwestora zastępczego (developera) bank wymaga od klienta wyłącznie dokumentów potwierdzających wysokość uzyskiwanych dochodów. Pozostałe dokumenty związane z inwestycją, które tradycyjnie dostarcza klient, bank otrzymuje od developera. W ramach tzw. inspekcji budowlanej klient może rozliczyć budowę bez konieczności dokumentowania wydatków fakturami i rachunkami.

Oprocentowanie kredytów oparte jest o referencyjne stopy rynkowe: dla PLN – WIBOR 6M, dla CHF – LIBOR 6M.

Najnowsze założenia projektowo–realizacyjne opracowane specjalnie dla domów energooszczędnych, BASF i Termo Organika przekażą wszystkim architektom zrzeszonym w Izbie Architektów Polskich oraz SARP-ie.