Fortis idzie na wojnę z BPH i Getinem

„- Połączenie Fortis Banku i Dominetu pozwoli nam zbudować bank uniwersalny z silnym ramieniem consumer finance – mówi Jacek Obłękowski, prezes Dominet Banku. Chce skupić się na dwóch, najbardziej w jego ocenie dochodowych segmentach – czyli obsłudze klienta masowego oraz małych i średnich przedsiębiorstw. – To będzie unikalna na rynku jakość – zapowiada Obłękowski. Czy rzeczywiście unikalna? Instytucję o podobnym profilu stworzyć chce amerykańska grupa GE Money, łącząc Bank BPH z GE Money Bankiem.

Podobne ambicje ma Getin Bank, który dotychczas specjalizował się w usługach w segmencie kredytów konsumenckich, a teraz chce iść w kierunku instytucji o charakterze uniwersalnym. W tym celu chce zwiększać liczbę produktów przypadających na klienta i zaoferować usługi bankowe dla firm. Zbliżony pomysł na biznes – obsługiwanie klientów zamożnych i przedsiębiorstw połączone z usługami w segmencie consumer finance – ma Mariusz Karpiński, prezes Banku Współpracy Europejskiej. Obłękowski jest jednak przekonany, że dla wszystkich instytucji znajdzie się miejsce. – Ostrożnie licząc, te segmenty rynku rosną w tempie 30 proc. rocznie – szacuje prezes Dominet Banku.”, czytamy w „Parkiecie”.

W styczniu tego roku Fortis i Dominet podpisały umowę, w której zobowiązały się do działań mających umożliwić ich połączenie. Od tego czasu m.in. powołały zespoły robocze, ustaliły warunki współpracy w zakresie integracji systemów IT, przygotowały strategię działalności detalicznej. Nowym bankiem pokieruje dotychczasowy prezes zarządu Fortis Banku i przewodniczący rady nadzorczej Dominet Banku, Alexander Paklons. Natomiast za rozwój oferty detalicznej odpowiadać ma Jacek Obłękowski, obecnie prezes zarządu Dominetu. Umowę na zakup 100 proc. akcji Dominet Banku Fortis podpisał 27 października 2006 r. Zakup Dominet Banku sfinalizowany został 21 marca 2007 r.

Więcej informacji w „Parkiecie”.