Na uwagę zasługuje również nowo utworzony fundusz inwestujący na tureckim rynku kapitałowym.
– Dostępny w naszej ofercie Fortis L Fund Equity Best Selection Asia to jeden z dwóch funduszy, które najlepiej sprzedają się w Polsce. W 2006 fundusz przyniósł zyski w wysokości 40,4%, przewyższając stopę referencyjną o ponad 7%. Teraz wprowadzamy dwa kolejne subfundusze związane z rynkami azjatyckimi. Obie te inwestycje, poprzez praktycznie pełne zaangażowanie na szybko rozwijających się rynkach oferują duży potencjał zysku; należy jednak pamiętać, że temu potencjałowi towarzyszy jednak wysoki poziom potencjalnego ryzyka, dlatego warto rozpatrywać te inwestycje w długim horyzoncie – mówi Grzegorz Świetlik, Dyrektor Przedstawicielstwa Fortis Investments w Polsce.
W większym stopniu niż Fortis L Equity Best Selection Asia się na rynku chińskim koncentruje się Fortis L Equity Greater China. Ta grupa aktywów inwestuje również w spółki prowadzące swoją działalność w Hongkongu czy Tajwanie. Akcje dobierane są tak, by zminimalizować ryzyko specyficzne dla tego regionu. Fundusz ten w ciągu ostatnich 3 lat zarobił 67% (w USD) a dodatkowo – co istotne – jego wyniki w tym okresie przewyższyły benchmark.
Podobną strategią inwestycyjną posługuje się Fortis L Equity Best Selection Japan, tyle że ta grupa aktywów inwestuje w japońskie akcje, przy czym zarządzający dokonują doboru akcji, nie kierując się składem indeksu. W tym roku wyniki funduszu plasują go w pierwszym kwartylu (najlepsze 25% funduszy) wśród funduszy inwestujących w Japonii.
O ile fundusz Equity Greater China czy Equity Best Selection Japan istnieją już kilka lat na rynku, o tyle inaczej jest w przypadku funduszu Fortis L Equity Turkey. Jest to utworzony w 2005 roku fundusz inwestujący na tureckim rynku kapitałowym party o specyficzną strategię inwestycyjną. Zarządzający wybierają z rynku spółki, które mają największą szansę skorzystania na procesie konwergencji i integracji Turcji z UE. Następnym krokiem jest analiza spółek pod kątem ich płynności, adekwatności wyceny oraz jakości zarządzania.
– Ponieważ rynek turecki charakteryzuje się dużą zmiennością, fundusz ten może być polecany wyłącznie inwestorom długoterminowym, którzy liczą się z dużymi wahaniami wartości jednostki. Na wyniki znaczny wpływ może mieć też sytuacja na rynku walutowym. Jeżeli kapitał spekulacyjny nagle wycofuje się z rynku, turecka lira a wraz z nią fundusz może ponieść straty. Jeżeli przewidujemy osłabienie się waluty, staramy się zwiększyć zaangażowanie w spółki eksportujące towary, które mogą poprawić swoje wyniki finansowe przy słabszej walucie – mówi Grzegorz Świetlik.