Franklin Templeton Polska wprowadza dwa nowe fundusze

Fundusz FTIF-Templeton Absolute Return (Euro) oferuje inwestorom sposób na uzyskiwanie dodatnich zwrotów bez względu na warunki rynkowe. Fundusze zwrotu bezwzględnego mogą być szczególnie atrakcyjne dla inwestorów, którzy obawiają się zmiany stóp procentowych i którzy chcą otrzymywać stały dodatni zwrot, zachowując kontrolę nad ryzykiem.

Fundusz FTIF-Franklin Asian Flex Cap to azjatycki fundusz wzrostu, który stanowi doskonałe uzupełnienie funduszu wartości FTIF-Templeton Asian Growth, zarządzanego przez Templeton Emerging Markets Group. Jest to zgodne z celem Franklin Templeton zakładającym oferowanie pełnego zakresu produktów inwestycyjnych, obejmujących wszystkie klasy aktywów, style inwestowania i rynki geograficzne.

Fundusze będą dostępne od dnia 29 marca w ofercie: AWD Sp. z o.o., BRE Bank SA Private Banking, Deutsche Bank PBC S.A., Expander Sp. z o.o., Investment Fund Managers Sp. z o.o., Open Finance S.A., Private Wealth Consulting Sp. z o.o., Xelion. Doradcy Finansowi Sp. z o.o.

Fundusz bezwzględnego zwrotu w euro FTIF-Templeton Absolute Return (Euro) dąży do generowania dodatnich zwrotów zarówno podczas hossy, jak i bessy, bez względu na zachowanie indeksów przyjmowanych tradycyjnie za punkt odniesienia. Celem Funduszu jest wypracowywanie dodatnich zwrotów bezwzględnych powyżej zwrotu, jaki można uzyskać na europejskim rynku instrumentów pieniężnych, niezależnie od aktualnego poziomu stóp procentowych. Aby to osiągnąć Fundusz inwestuje we wszystkie dostępne instrumenty o stałym dochodzie, w tym również w instrumenty pochodne.

„Wprowadzamy ten Fundusz teraz, ponieważ wśród inwestorów jest zapotrzebowanie na produkty stabilne, o małych wahaniach wartości, które jednocześnie dają większy zysk niż instrumenty pieniężne. Co więcej, na światowych rynkach instrumentów o stałym dochodzie można znaleźć sporo interesujących możliwości inwestowania, a my będziemy dążyć do tego, żeby znalazły się one w portfelu Funduszu, dzięki czemu jednocześnie zachowamy kontrolę nad ryzykiem i będziemy generować największy możliwy zwrot” – twierdzi Robert Waldner, współzarządzający portfelem Funduszu FTIF-Templeton Absolute Return (Euro).

Michał Staszkiewicz, Sales Manager Franklin Templeton Investments w Polsce, uważa: „Rosnące zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi w naszym kraju wymaga coraz wyższego standardu obsługi klienta, a także wprowadzania produktów o zróżnicowanym oczekiwanym zysku i ryzyku. Naszą odpowiedzią na tę sytuację jest fundusz, który pozwala bezpiecznie inwestować oraz jest dobrym składnikiem zdywersyfikowanego portfela klientów.”

Fundusz będzie korzystać z różnych źródeł, by generować zarówno dochody, jak i wzrost wartości kapitału. W portfelu znajdą się globalne obligacje wysokodochodowe, instrumenty dłużne z rynków wschodzących, papiery dłużne zabezpieczone aktywami i inne potencjalnie korzystne papiery wartościowe o stałym dochodzie. Fundusz może również korzystać z instrumentów pochodnych i krótkich pozycji w celu równoważenia ryzyk nierozerwalnie związanych ze wszystkimi inwestycjami. Fundusz FTIF-Templeton Absolute Return (Euro) ma wykorzystywać różnorodne okazje, by generować ‘alfę’, czyli zwrot niezwiązany z rynkiem.

Fundusz będzie stosować benchmark krótkoterminowy oraz sprawdzone instrumenty pochodne w celu wyeliminowania lub ograniczenia ryzyk rynkowych, w tym ryzyka terminów zapadalności (wrażliwości na zmiany stóp procentowych) i ryzyka walutowego (kursowego).

Głównym celem inwestycyjnym Funduszu FTIF Franklin Asian Flex Cap jest wykorzystywanie okazji stwarzanych przez gwałtowny wzrost gospodarki azjatyckiej dzięki inwestowaniu w spółki z tego regionu (z wykluczeniem Japonii) oraz spółki, których działalność wiąże się z Azją, z różnych branż

i różnej wielkości. Fundusz dąży do uzyskania długookresowego wzrostu wartości kapitału dzięki inwestowaniu w spółki, które potrafią wypracować wyniki powyżej średniej rynkowej w całym cyklu koniunkturalnym

Zdaniem Stephena Dovera, dyrektora ds. inwestycji międzynarodowych i menedżera portfela Funduszu FTIF-Franklin Asian Flex Cap: „Wiodące gospodarki azjatyckie rozwijają się bardzo dynamicznie, a wzrost wymiany handlowej w regionie pomaga dobrym firmom pomnażać zyski

w szybkim tempie. Główne czynniki wzrostu to coraz większa liczba wykwalifikowanych pracowników, wzrost wydatków krajowych oraz duży napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Ponadto wzrost konsumpcji krajowej, przesunięcia oszczędności i zacieśnianie wzrostu integracji globalnej również mogą stymulować wzrost gospodarczy w Azji. Pozytywne trendy makroekonomiczne od kilku lat napędzają rozwój wielu spółek azjatyckich, niektóre z nich już stały się graczami globalnymi. Ogólnie niskie zadłużenia i niskie stopy procentowe przy relatywnie wysokim zwrocie z kapitału dobrze wróżą dalszemu rozwojowi rynków kapitałowych w wielu krajach azjatyckich. Taki wzrost kapitalizacji będzie odzwierciedlać prawdziwy potencjał gospodarki regionu. Choć dostrzegamy kilka ryzyk krótkoterminowych, to jednak przewidujemy, że w perspektywie średnio- i długoterminowej przeważą zdrowe fundamenty spółek azjatyckich. Fundusz FTIF Franklin Asian Flex Cap daje inwestorom dostęp do mocnych stron działalności inwestycyjnej Franklina w ekscytującym regionie, który w przeszłości był słabo skorelowany z rynkami rozwiniętymi.”

Michał Staszkiewicz dodaje: „Fundusz FTIF Franklin Asian Flex Cap jest poszerzeniem bogatej oferty linii ‘emerging markets’ Franklin Templeton Investments. Zróżnicowanie portfela funduszu poprzez inwestycje w spółki wzrostowe, których dobór oparty jest zarówno na analizie oddolnej jak i odgórnej, daje możliwość osiągnięcia w długim okresie ponadprzeciętnych zysków. Klienci Franklin Templeton w Polsce będą mogli skorzystać z doświadczenia naszych zespołów doradców w Indiach, Chinach i Korei.”