Fund Forum – najważniejsze wyzwania i nowe technologie dla rynków finansowych

Od 28 czerwca do 2 lipca b.r., po raz dwudziesty odbyła się konferencja Fund Forum International 2010. Imprezę w centrum Grimaldi Forum w Monako, przyciągnęła jak zawsze elitę europejskich firm inwestycyjnych. Tym razem na konferencji było około tysiąca gości: zarządzający, doradcy inwestycyjni, z czego 160 prelegentów najwyższej kadry.

Nie zabrakło tez przedstawicieli z Polski. Na konferencji obecny był Roman Lewszyk, prezes Atlantic Fund Services, jednego z wiodących agentów transferowych na naszym rynku.

Tegoroczna tematyka dotykała czterech głównych obszarów zagadnień.

I. Kwestie emerytalne:

1.       Wysokie ryzyko tradycyjnych systemów pay-as-you-go. Średnia długość życia ludności z roku na rok wydłuża się coraz bardziej. Obecne systemy emerytalne nie nadążają za tą dynamiką, co może spowodować brak ich wydolności. Polska nie jest tu wyjątkiem. Optymalną proporcją dla wydolności systemów jest stosunek: trzy osoby pracujące – jeden emeryt. U nas proporcja ta wynosi ledwie 2,1:1, co jest zdecydowanie za mało – komentuje Roman Lewszyk.

2.       Brak odpowiednich instrumentów finansowych w Europie dedykowanych osobom oszczedzającym na emeryturę . Populacja przyszłych emerytów, których średnia długość życia ciągle się podnosi, wymaga wprowadzenia nowych instrumentów finansowych, które będą odpowiadały potrzebom i oczekiwaniom takiej grupy.

3.       Asset allocation jest uważany za najbardziej efektywny model dywersyfikacji ryzyka inwestycyjnego. I jest to strategia, którą można z powodzeniem wykorzystać do budowy nowych instrumentów finansowych dla osób oszczedzających na emeryturę . Strategia asset allocation opiera się na założeniu, że różne rodzaje aktywów nie dają porównywalnego zwrotu. W związku z tym ich dywersyfikacja redukuje całkowite ryzyko inwestycji, dzięki różnorodności zwrotów (zysków) na danym poziomie, przy uwzględnieniu zwrotu (zysku) oczekiwanego. Dlatego też, by najlepiej zrealizować oczekiwania inwestorów, dobrze jest lokować zasoby w różnych rodzajach aktywów, co pozwoli zrównoważyć wysokość ryzyka inwestycyjnego i możliwe zwroty (zyski) z tychże inwestycji.

4.       Pracowniczy plan emerytalny 401(k), powszechny w Stanach Zjednoczonych, uważany jest za modelowe rozwiązanie dla stworzenia produktów emerytalnych w Europie. 401(k) pozwala uprawnionym pracownikom oszczędzać oraz inwestować w przyszłą emeryturę na tzw. zasadach odroczonego podatku. Tylko pracodawca (zwany sponsorem planu) może go uruchomić dla swoich pracowników. Natomiast to pracownik decyduje, jaką kwotę będzie miał odejmowaną od wynagrodzenia i wpłacaną na konto planu, zgodnie z limitami i przepisami. Pracodawca może także zdecydować o tym czy oraz ile dokładać do planu emerytalnego pracowników. Do obowiązków pracodawcy należy zarządzanie planem, w zgodzie z prawem oraz warunkami samego planu.

5.       Konieczność wprowadzenia większych ulg podatkowych, co zachęci do tworzenia dodatkowych emerytalnych instrumentów inwestycyjnych.

II. Kwestie regulacji rynku:

1.       UCITS IV: Dyrektywa wprowadzająca istotne zmiany w kilku obszarach:

2.       MIFID II: Nowa Dyrektywa, która ma regulować kwestie większej transparencji produktów finansowych dla inwestorów na rynkach UE, Islandii, Norwegii i Liechtensteinie.

3.       AIFMD (Alternative Investment Fudn Management Directive): dyrektywa wprowadzająca bardzo daleko zakrojone zmiany w działaniu firm zarządzających funduszami wysokiego ryzyka (hedge funds) oraz instrumentów finansowych przez nie zarządzanych. Dyrektywa proponuje powołanie ponadnarodowego systemu regulacyjnego tych funduszy, ograniczając sprzedaż funduszy zarządzanych z tzw. centr ‘offshore’. Dyrektywa wzbudza dużo kontrowersji i jej ostateczny kształt nie jest jeszcze znany.

III. Kwestie ochrony inwestora:

1.       Sektor inwestycyjny zwraca uwagę na konieczność dbania o interesy inwestora. Kryzys na rynkach finansowych wywołał również kryzys zaufania inwestora do firm zarządzających funduszami.

2.       Konieczność wprowadzenie większego reżimu informacyjnego dla inwestora, który obecnie nie posiada wystarczającej wiedzy na temat konfliktu interesów w przypadku firm zarządzających, kosztów, ryzyk oraz nie posiada wystarczającej wiedzy na temat produktów.

3.       Konieczny jest lepszy i bardziej efektywny system edukacyjny dla doradców i inwestorów.

IV. Kwestie wykorzystania portali społecznościowych przez firmy inwestycyjne.

1.       Szybko rozwijające się nowe kanały komunikacji firm z klientami

2.       Facebook, LinkedIn, Twitter, YouTube jako najbardziej popularne kanały

Dynamicznie rozwijające się nowe kanały komunikacyjne zdominowały a wręcz ostatnimi czasy wyparły klasyczne formy komunikacji społecznościowej i międzyludzkiej. Sektor finansowy, w tym oczywiście rynek funduszy inwestycyjnych, powinny w szybkim tempie odpowiedzieć na zmieniające się realia, zapotrzebowania inwestycyjne oraz środki komunikacji z klientami. To dla nas nowe wyzwanie. Nie będę ukrywał, że w najbliższym czasie mamy w planach zaistnienie na najpopularniejszych portalach społecznościowych – mówi Roman Lewszyk.

Polska ma rozpoznawalną markę wśród gości imprezy. W czasie wystąpień poruszających kwestie emerytalne, chwalona była za niespotykane w UE rozwiązania w postaci II filaru. W kuluarach zauważalna była pochwała i aprobata dla obecnego poziomu rozwoju gospodarczego oraz podkreślana pozycja lidera w regionie. Cieszę się, że wraz z Atlantic Fund Services mogłem reprezentować nasz rynek finansowy. Doświadczenia z poprzednich lat, kiedy to firma była częścią CitiGroup, pozwoliły mi na swobodną wymianę poglądów i odnowienie kontaktów. Usłyszane opinie znaczą, że rynek europejski i rynki światowe są chętne do inwestowania w Polce czy przenoszenia do kraju części operacyjnych biznesów. To dla polskich firm z branży szansa nie do przegapienia – konkluduje Roman Lewszyk, prezes Atlantic Fund Services.

Atlantic Fund Services to firma z globalnym doświadczeniem, istniejąca od 15 lat. Obecny zespół stanowił w latach 2003-2009 część Citigroup, obsługiwał fundusze z Azji i Europy. Firma ma biura w Warszawie i Luksemburgu, obsługuje aktualnie klientów nie tylko z Polski, ale również z Luksemburga i Irlandii. Firma jest przygotowana do świadczenia usług dla funduszy polskich i zagranicznych. Opracowywane i wdrażane technologie odpowiadają ciągle zmieniającym się regulacjom prawnym UE. Elastyczność stosowanych systemów i platform internetowych pozwala na bieżąco implementować nowości i płynnie odpowiadać na wszelkie zapotrzebowania klientów.

Źródło: Atlantic Fund Services