Fundacja BNP Paribas i Fundacja Ocalenie świętują 5-lecie programu „Wiedza do potęgi” i podsumowują wspólne działania na rzecz osób uchodźczych

fot. Shutterstock

Fundacja BNP Paribas i Fundacja Ocalenie od 2016 r. wspólnie niosą pomoc osobom z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym. Partnerzy realizują także program tutorsko-stypendialny „Wiedza do potęgi”, który właśnie obchodzi swoje 5-lecie. Dotychczas skorzystało z niego 175 młodych osób z kilkunastu krajów świata. Z okazji rocznicy jego powstania Fundacja BNP Paribas zainicjowała zbiórkę charytatywną na rzecz dzieci uczestniczących w programie.

Wspólnie można osiągnąć wiele. Takie podejście przyświeca zarówno Fundacji BNP Paribas, jak i Fundacji Ocalenie, które od 2016 r. działają razem na rzecz wsparcia osób, które z uwagi na niebezpieczeństwo lub trudną sytuację ekonomiczną musiały opuścić swoją ojczyznę. Partnerzy koncentrują się na pomocy osobom uchodźczym w adaptacji do nowych realiach prawnych, administracyjnych, kulturowych i obyczajowych. Priorytetem prowadzonych działań jest także udzielanie wsparcia mieszkaniowego i pomoc w nauce języka polskiego.

– Do podjęcia wspólnych działań zainspirował nas globalny plan wsparcia osób uchodźczych ogłoszony w 2015 roku przez Grupę BNP Paribas. Wierzymy, że dzięki naszej inicjatywie przyczyniamy się do budowy bardziej otwartego i wspierającego społeczeństwa. Cieszymy się, że możemy realizować tę misję z Fundacją Ocalenie, która jest zaufanym partnerem i od lat walczy o to, aby każdy człowiek mógł żyć godnie i w poszanowaniu swoich praw – mówi Joanna Gajda-Wróblewska, prezeska Zarządu Fundacji BNP Paribas i dyrektorka Biura Zaangażowania Społecznego Banku BNP Paribas. 

5 lat współpracy na rzecz lepszej przyszłości

Jednym z owoców tej współpracy jest program tutorsko-stypendialny „Wiedza do potęgi”, który obchodzi właśnie swoje 5-lecie. Jego celem jest pomoc dzieciom i młodzieży posiadającej doświadczenia uchodźcze lub migracyjne, w odnalezieniu się w polskim systemie edukacji. Program skierowany jest do osób w wieku od 9 do 18 lat, które uczą się w Warszawie. Rocznie obejmuje około 100 młodych osób, które często uczestniczą w nim przez kilka lat. Dzięki bieżącemu wsparciu wolonariuszek i wolotariuszy z Fundacji Ocalenie pomagającym dzieciom i młodzieży w nauce i odrabianiu prac domowych oraz organizującym warsztaty, uczestniczącym we wspólnych wyjściach edukacyjnych, kulturalnych i koloniach, osoby uczestniczące w programie mają możliwość ukończenia rozpoczętego etapu kształcenia lub osiągnięcia lepszych wyników.

–  Chcemy, aby dzieci i młodzież, które znalazły się w nowym kraju i nowej kulturze, nie odczuwały ciężaru trudnych doświadczeń. Od momentu rozpoczęcia programu „Wiedza do potęgi” w 2018 r., udało się wspomóc naukę 175 osób pochodzących z takich krajów jak: Czeczenia, Tadżykistan, Ukraina, Syria, Gruzja, Afganistan czy Kenia. Jesteśmy dumni, że nasze wspólne działania przynoszą realne efekty. To dla nas ogromna motywacja do dalszej pracy i podejmowania wspólnych wysiłków – mówi Joanna Gajda-Wróblewska.

Wsparcie przynosi najlepsze efekty jeśli są to konsekwentne i długofalowe działania. Dlatego w 2021 r. Fundacja BNP Paribas została partnerem strategicznym Fundacji Ocalenie. To kolejny ważny krok we zacieśnieniu współpracy obu organizacji.

I Ty możesz pomóc!

Fundacja BNP Paribas z okazji jubileuszu programu „Wiedza do potęgi” zainicjowała zbiórkę charytatywną na rzecz jego uczestniczek i uczestników. Pod hasłem „Edukacja zmienia życie, a my możemy być częścią tej zmiany” zachęca do zostania darczyńczą. Zebrane podczas zbiórki fundusze pozwolą jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby dzieci i młodzieży, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Osoby zainteresowane udzieleniem wsparcia mogą zrobić przelew na subkonto Fundacji Ocalenie, korzystając z bankowości online Banku BNP Paribas. Osoby, które mają konto w innym banku, mogą przelać pieniądze podając numer subkonta i dane Fundacji Ocalenie. W tytule przelewu należy wpisać: „Darowizna – wsparcie dzieci uchodźczych Fundacja Ocalenie”. Liczy się każda, nawet symboliczna, kwota wsparcia.

Często podkreślam, jak istotne dla Fundacji i planowania jej działań jest posiadanie strategicznych, zaangażowanych wieloletnio partnerów współfinansujących nasze programy. Przy okazji 5-lecia programu ten nieco techniczny język można przełożyć na konkretne historie. To historie osób, które poznaliśmy jako 9-, 10-letnie dzieci, a które dziś wkraczają na kolejny etap życia, po zdaniu egzaminów ósmoklasisty. To historie osób, które pamiętamy z gimnazjum, a które za moment rozpoczną studia lub pracę. To, że możemy towarzyszyć tym młodym osobom przez tak długie lata i wspierać je w edukacji, to dla nas ogromna radość i satysfakcja. Bez konsekwentnej współpracy z Fundacją BNP Paribas nie byłoby to możliwe – mówi Marianna Wartecka, Członkini Zarządu Fundacji Ocalenie.

Fundacja Ocalenie organizuje wystawę prac dzieci i młodzieży biorącej udział w programie pt. “Dorastanie w wielu kulturach”. Odbędzie się ona w dniach 17-30 czerwca bieżącego roku w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy przy ul. Koszykowej 26/28. Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia znajdują się tutaj. To będzie doskonała okazja, aby podziwiać kreatywność i talent dzieci oraz młodzieży uczestniczących w programie.