Co piąte dziecko w wieku szkolnym cierpi na otyłość. „Aktywnie po zdrowie” – nowy program społeczny realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska – chce zmienić taki stan rzeczy.
W ciągu ostatnich dwudziestu lat trzykrotnie wzrosła liczba przypadków występowania otyłości wśród dzieci i młodzieży. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy i nieświadomości, jakie składniki występują w wielu popularnych produktach żywnościowych i jakie spustoszenie powodują w organizmie młodego człowieka. Wystarczy spojrzeć na standardowe drugie śniadanie przygotowywane dziecku przez rodzica. – Jest to przeważnie jogurt lub batonik, do picia często cola. Tymczasem w szklance coli jest aż 10 łyżeczek cukru, w jogurcie owocowym nawet 12. Natomiast jeden batonik pod względem wartości energetycznej to trzydaniowy obiad – mówi Andrzej Pietrucha, prezes Fundacji BOŚ.
Fundacja poprzez swoje działania chce zwiększyć świadomość na temat spożywanych posiłków. Celem jej działań jest zmiana złych nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. – Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie poprawić stan zdrowia społeczeństwa – dodaje A. Pietrucha.
Projekt „Aktywnie po zdrowie” skierowany jest bezpośrednio do młodzieży, rodziców i nauczycieli. W jego ramach do współpracy zostaną zaproszone także placówki edukacyjne. Fundacja pracuje nad programem edukacyjnym wpisującym się w podstawy programowe MEN i opartym na interesujących scenariuszach zajęć lekcyjnych i konkursach. Zostaną także opracowane materiały poszerzające wiedzę nauczycieli, rodziców i dzieci.
Merytoryczny patronat nad akcją objęli: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, Instytutu Żywności i Żywienia, SGGW oraz AWF w Warszawie.
Źródło: Fundacja Banku Ochrony Środowiska