Grudzień 2010 roku przyniósł wysokie zyski na rynku funduszy hedgingowych. Jednak lepiej na tym tle prezentowały się inwestycje na giełdach papierów wartościowych.
Jak wynika ze wstępnego raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w grudniu 2010 roku indeks światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index wzrósł o 3,1 proc., wobec 0,1 proc. w listopadzie.
W grudniu sytuacja na giełdach uległa znaczącej poprawie, inwestycje w akcje przyniosły spore zyski – amerykański indeks S&P500 wzrósł o 6,7 proc., tyle samo zyskał londyński FTSE100 a indeks giełd światowych MSCI World Equity Index odnotował wzrost o 7,3 proc. Na stracie były inwestycje w obligacje – Barclays Aggregate Bond Index spadł o 1,1 proc.
W 2010 roku indeks rynku funduszy hedgingowych wzrósł o 10,6 proc. W tym samym okresie indeksy S&P500, FTSE100 i MSCI wzrosły odpowiednio o: 15,1 proc., 9,0 proc. oraz 9,6 proc. Indeks rynku obligacji wzrósł w tym okresie o 6,6 proc.
W grudniu 14 spośród sklasyfikowanych w raporcie 15 strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych okazało się zyskownymi. Największą miesięczną stopę zwrotu, stanowiącą 5,2 proc. uzyskały fundusze zarabiające na rynku kontraktów terminowych (Futures). Grudzień był okresem prosperity na rynkach surowców – drożała miedź, złoto, srebro, ropa, produkty rolne. Zyskiwały więc długie pozycje w kontraktach terminowych. Na drugim miejscu pod względem zyskowności uplasowała się strategia oportunistyczna (Opportunistic). Zarządzający poszukujący aktywnie okazji inwestycyjnych wypracowali zysk na poziomie 3,6 proc. Kolejna zyskowna strategia z wynikiem +3,3 proc. opiera się na inwestycjach w papiery wartościowe „spółek z problemami” (Distressed Securities). Zysk 2,5 proc. przyniosła strategia wykorzystująca sytuacje nadzwyczajne w firmach (Special Situations). Na piątym miejscu znalazła się strategia, gdzie zarządzający podejmują decyzje w oparciu o przewidywane trendy makroekonomiczne. Dzięki trafnym prognozom wypracowano 2,1 proc. zysku w ciągu ostatniego miesiąca ubiegłego roku.
Jedyna strategia, która przyniosła stratę w grudniu opiera się na zajmowaniu krótkich pozycji na rynku akcji (Short-Biased). Obliczone są one na osiąganie zysków przy spadkach kursów giełdowych, a tych w grudniu nie było dużo, bowiem wzrosty indeksów akcji były spore. Należy dodać, że strategia Short-Biased, jako jedyna w 2010 roku, przyniosła stratę – wyniosła ona 10,6 proc.
W skali 2010 roku najlepszy wynik uzyskała wyżej wymieniona strategia Distressed Securities, przynosząc zysk na poziomie 18,5 proc. Na drugim miejscu znalazła się strategia Growth, czerpiąca zyski ze wzrostu wartości wewnętrznej spółek (+14,5 proc.) a na trzecim strategia Special Situations (+13,1 proc.).
Pod względem geograficznej alokacji aktywów, wśród rynków rozwijających się najzyskowniejsza w grudniu okazała się znów Azja, przynosząc stopę zwrotu 1,3 proc. Biorąc pod uwagę cały ubiegły rok wśród rynków rozwijających się najbardziej zyskowna była Europa – stopa zwrotu funduszy hedgingowych lokujących na naszym Kontynencie wyniosła 11,5 proc.
Na rynkach rozwiniętych najzyskowniejsze w grudniu okazały się inwestycje funduszy hedgingowych lokujących globalnie, przynosząc miesięczną stopę zwrotu na poziomie 2,7 proc. W 2010 roku najwyższą stopę zwrotu na rynkach rozwiniętych uzyskano z inwestycji w Ameryce Północnej i wyniosła ona 9,9 proc.
Źródło: Investors TFI