Po październikowych wzrostach listopad był miesiącem spadków wycen na rynku funduszy hedgingowych, do czego przyczyniła się pogarszająca koniunktura na rynkach finansowych.
Jak wynika ze wstępnego raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w listopadzie 2011 roku indeks światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index spadł o 1,1 proc., miesiąc wcześniej miał miejsce wzrost o 2,4 proc.
W ubiegłym miesiącu utrzymywała się kiepska koniunktura na giełdach papierów wartościowych – indeks amerykańskiej giełdy S&P500 stracił 0,2 proc., londyński FTSE100 spadł o 0,7 proc. a indeks giełd światowych MSCI World Equity Index zniżkował o 2,7 proc. Na niewielkim minusie znalazł się też benchmark rynku obligacji – Barclays Aggregate Bond Index.
Od początku tego roku indeks funduszy hedgingowych stracił 4,1 proc. W tym okresie indeksy FTSE100 i MSCI spadły odpowiednio o 6,7 proc. oraz 7,5 proc., natomiast S&P500 wzrósł o 1,1 proc. a indeks rynku obligacji o 6,7 proc.
W listopadzie 2011 roku tylko 5 spośród sklasyfikowanych w raporcie 15 strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych przyniosło zysk. Był on jednak niewielki.
Największą miesięczną dodatnią stopę zwrotu, stanowiącą 1,0 proc., wypracowały fundusze hedgingowe stosujące strategię krótkiej sprzedaży (Short-Biased). Listopadowa dekoniunktura na rynku akcji sprzyjała posiadaczom pozycji krótkich. Miesiąc wcześniej krótka sprzedaż odnotowała stratę 8,5 proc.
Zysk w wysokości 0,4 proc. przyniosła strategia arbitrażowa Long/Short Credit, gdzie zarządzający zajmują długie i krótkie pozycje na rynku papierów wartościowych z przewagą w kierunku, w jakim spodziewane są zmiany na giełdach. Na niewielkim plusie uplasowały się jeszcze strategie: Futures (+0,2 proc.), Merger Arbitrage (+0,2 proc.), Equity Market Neutral (+0,1 proc.).
Największe wrześniowe spadki stanowiące 3,6 proc. przyniosła strategia opierająca się na oczekiwanych wzrostach wycen spółek (Growth). W skali roku strata na tej strategii okazała się jedną z największych na rynku i wyniosła 6,3 proc. Nie mają powodu do zadowolenia również inwestujący w papiery wartościowe bankrutujących firm (Distressed Securities), bowiem odnotowali stratę w wysokości 2,2 proc. Wyceny funduszy inwestujących oportunistycznie (Opportunistic) spadły średnio o 2,1 proc.
Biorąc pod uwagę kryterium geograficzne, w listopadzie wśród rynków rozwijających się największe spadki stanowiące 6,6 proc. przyniosła Ameryka Południowa i Łacińska. Spadek w wysokości 4,8 proc. odnotowano na inwestycjach na rynkach europejskich. W skali roku na największej stracie są inwestycje na azjatyckich „emerging markets” (-14,3 proc.).
Mniej spektakularne spadki wycen funduszy hedgingowych odnotowano na rynkach rozwiniętych. I tak, w ubiegłym miesiącu fundusze lokujące w Azji straciły średnio 2,5 proc. Inwestycje w Azji przyniosły też największą stratę wśród rynków rozwiniętych za okres roku i wyniosła ona 4,7 proc. Na plusie za 12 miesięcy jest natomiast Ameryka.
Opracowano w oparciu o dane Greenwich Alternative Investments
Źródło: Investors TFI