Fundusze hedgingowe w sierpniu 2010

Sierpień przyniósł zyski funduszom hedgingowym, lecz były one mniejsze niż miesiąc wcześniej. W tym czasie mocno traciły indeksy giełdowe.

Jak wynika z raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w sierpniu 2010 roku benczmark światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index wzrósł o 0,5 proc., wobec 1,2 proc. w lipcu.

W sierpniu inwestycje na rynku akcji przyniosły straty – indeks S&P500 spadł o 4,7 proc., londyński FTSE100 stracił 4,5 proc. a MSCI World Equity Index o 3,9 proc.

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku indeks rynku funduszy hedgingowych zyskał zaledwie 1,7 proc. W tym okresie indeksy S&P500, MSCI spadły odpowiednio o 4,9 proc. oraz o 7,5 proc. Na plusie jest FTSE100, zyskując od stycznia do sierpnia 3,5 proc. Jednak liderem rynku jest indeks obligacji, które dały zarobić średnio w tym roku blisko 8 proc.

Biorąc pod uwagę okres 12 miesięcy, inwestycje w akcje notowane na giełdach okazały się mniej intratne niż w fundusze hedgingowe – S&P500 wzrósł o 4,7 proc., natomiast FTSE100 o 6,4 proc. W przypadku funduszy hedgingowych roczna stopa zwrotu wyniosła 7,0 proc.

W sierpniu połowa strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych okazała się zyskowna. Największą stopę zwrotu, stanowiącą 3,1 proc. uzyskały fundusze inwestujące na rynku kontraktów terminowych (Futures). Zysk na poziomie 2,0 proc. dały fundusze wykorzystujące, jako podstawową strategię krótką sprzedaż (Short-Biased). Te dwie strategie przynoszą zazwyczaj zyski podczas spadków notowań akcji. Jednak w okresie ostatnich 12 miesięcy strategia krótkiej sprzedaży przyniosła stratę na poziomie 3,4 proc. Na plusie znalazły się również strategie oparte na jednoczesnym zajmowaniu długich i krótkich pozycji (Long/Short Credit), bazujące na analizie trendów makroekonomicznych (Macro) oraz transakcjach arbitrażowych na obligacjach o stałym oprocentowaniu i obligacjach zamiennych a także arbitrażu akcji spółek przejmowanych i przejmujących.

Największe straty, wynoszące 1,0 proc. przyniosły dwie strategie – w pierwszej zarządzający kierują się głównie prognozami wewnętrznej wartości spółki (Value), druga – wykorzystująca najlepsze okazje inwestycyjne (Opportunistic).

Pod względem geograficznej alokacji aktywów, wśród rynków rozwijających, zyskowne okazały się w sierpniu tylko rynki w Azji, przynosząc stopę zwrotu 0,7 proc. Obie Ameryki oraz Europa były na minusie. W efekcie, wszystkie rynki rozwijające dały w ubiegłym miesiącu zerową stopę zwrotu. Biorąc pod uwagę okres 12 miesięcy, nasz Kontynent okazał się najbardziej zyskowny – stopa zwrotu funduszy hedgingowych lokujących w Europie wyniosła 22,0 proc., podczas gdy średnia dla całego świata wyniosła w tej kategorii 10,0 proc.

Wśród rynków rozwiniętych najzyskowniejsze w sierpniu okazały się inwestycje funduszy hedgingowych lokujących globalnie. Inwestycje ukierunkowane na Europę, Azję, Amerykę przyniosły w sierpniu straty. Średnia stopa zwrotu dla rynków rozwiniętych na całym świecie wyniosła 0,5 proc. W okresie 12 miesięcy najwyższą stopę zwrotu z inwestycji na rynkach rozwiniętych uzyskano w Ameryce (+7,8 proc.), przy czym średnia dla całego świata stanowi +5,9 proc.

Opracowano w oparciu o dane Greenwich Alternative Investments.

Źródło: Investors TFI