Fundusze hipoteczne jednym głosem o regulacji rynku hipoteki odwróconej

Dotychczas, instytucje finansowe oferujące hipotekę odwróconą w modelu sprzedażowym, wypowiadały się jednogłośnie w niewielu przypadkach. Fundusze Hipoteczne połączyły siły po raz pierwszy, gdy Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych, przy ich udziale, uchwaliła Kodeks Dobrych Praktyk, regulujący standardy etyczne obejmujące rynek hipoteki odwróconej w Polsce. Przedwczoraj fundusze hipoteczne zabrały głos w kwestii regulacji rynku hipoteki odwróconej w Polsce.

Zależy nam na tym, by rynek hipoteki odwróconej został uregulowany przepisami rządowymi jak najszybciej. Przedwczoraj wystosowaliśmy wraz z innymi funduszami hipotecznymi, zrzeszonymi pod skrzydłami KPF, list otwarty do Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Finansów. Zwracamy w nim uwagę jak ważne są wyżej wspomniane regulacje. Odpowiednie akty prawne, w naszej opinii, zapewnią bezpieczeństwo klientom, a dla nas stworzą właściwe warunki rozwoju. Nasza firma stworzyła niejako rynek hipoteki odwróconej w Polsce, zatem wiarygodność całej branży jest dla nas istotna – podkreśla Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM S.A.

Fundusze Hipoteczne zrzeszone w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce uczestniczyły w tworzeniu Kodeksu Dobrych Praktyk, który został uchwalony w pierwszej połowie tego roku. To dokument, który określił i uporządkował m.in. szereg norm etycznych obejmujących rynek hipoteki odwróconej w Polsce. – W liście otwartym, który wystosowaliśmy, jasno podkreślamy nasze wsparcie dla jak najszybszego dopracowania projektu założeń ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Od początku uczestniczymy w tworzeniu tych założeń, zarówno z ramienia KPF jak i w imieniu własnym – mówi Majkowski.

Źródło: Fundusz Hipoteczny DOM S.A.